Google Search Console – monitoruj stan swojej domeny

Zakładając swój własny sklep internetowy musisz myśleć o wszystkim. Choć bowiem większość osób uważa, że jest to proste i stosunkowo bezproblemowe, na cały proces składa się mnóstwo działań. Niekoniecznie łatwych i szybkich. Musisz zadbać o asortyment, opisy produktów, ich odpowiednią prezentację. Powinieneś też zatroszczyć się o aspekt marketingowy, w tym również o widoczność w wyszukiwarkach internetowych. W tym wszystkim pomoże Ci masa dodatkowych narzędzi. Na jednym z tych najlepszych i najprzydatniejszych zamierzamy skupić się w dzisiejszym wpisie. Co to jest Google Search Console – o którym mowa –  i jak wykorzystać je na swoją korzyść? Od czego zacząć i dlaczego warto to zrobić? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

1. Google Search Console – co to jest?

Google Search Console jest jednym z narzędzi, które powstały z inicjatywy Google celem ułatwienia użytkownikom prowadzenia prac nad widocznością ich stron i sklepów w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki tejże firmy. To aplikacja webowa, dzięki której można monitorować pozycję sklepu (lub strony) w wynikach wyszukiwania pod każdą z popularniejszych (i nie tylko) fraz. Co więcej, widoczna jest w niej również ilość wejść na stronę pochodzących z wyników wyszukiwania powiązanych z konkretną frazą. Google Search Console zwraca też informacje na temat ewentualnych problemów ze sklepem. Chodzi o nieistniejące strony (do których – mimo wszystko – sklep się odnosi), błędne wyświetlanie mobilne i wiele innych, o których nie zawsze myślimy.

Google Search Console - co to jest?

Google Search Console pełnię swoich umiejętności osiąga w momencie, w którym jest wykorzystywane w towarzystwie Google Analytics – narzędzia analitycznego tej samej firmy. Dzięki połączeniu obu tych usług, pozyskiwane za ich pośrednictwem raporty są bardziej dogłębne, precyzyjne i miarodajne.

2. Jak zacząć działać z Google Search Console?

Google Search Console jest narzędziem udostępnianym całkowicie za darmo. Aby zacząć z niego korzystać, musisz posiadać konto Google. Jest ono darmowe i tożsame dla wszystkich usług świadczonych przez amerykański koncern. Jeśli zatem posiadasz e-mail w serwisie GMail lub konto w Google Analytics, masz już wszystko, co jest wymagane również do rejestracji w GSC.

Właściwe rozpoczęcie korzystania z narzędzia polega na zalogowaniu się na własne konto. Przy pierwszym razie zostaniesz wtedy poproszony o przejście przez proces weryfikacji. Będziesz musiał dodać domenę własnego sklepu internetowego, a następnie po prostu potwierdzić, że jesteś jego właścicielem. Google Search Console to narzędzie, które pozwala na dostęp wyłącznie do danych własnej witryny lub sklepu. Nie umożliwia śledzenia konkurencji. Właśnie dlatego wdrożona tu została owa weryfikacja – na jej bazie Google ocenia, czy rzeczywiście posiadasz prawo do zarządzania danymi związanymi ze sklepem. Pamiętaj, że w jednym narzędziu (z jednego konta) możesz zarządzać nieograniczoną liczbą sklepów.

Warto wiedzieć: jeśli na tym samym koncie posiadasz usługę Google Analytics powiązaną z własnym sklepem, proces weryfikacji zostanie pominięty. Oczywiście kod do Google Analytics musi zostać poprawnie wdrożony w obręb sklepu.

Sam proces weryfikacji, bez posiadania usługi Google Analytics, polega na wgraniu odpowiedniego pliku do folderu głównego sklepu internetowego. Nie jest więc niczym skomplikowanym. Tuż po przejściu przez niego jesteś w stanie korzystać z pełni funkcjonalności narzędzia. Drugim sposobem na weryfikację jest dodanie rekordów NS do domeny.

Jeśli posiadasz Google Analytics i to właśnie z niego w głównej mierze korzystasz, możesz przenieść dane z Google Search Console w jego obręb. Wystarczy, że zalogujesz się w GA (po weryfikacji GSC), a następnie przejdziesz do administracji konta i do zakładki Ustawienia usługi. Tam musisz znaleźć punkt dotyczący łączenia obu kont – gdy przesuniesz suwak, zostaną one połączone. Nie tylko wyświetlisz dane z GSC w Google Analytics, ale i odblokujesz dostęp do wielu innych, niedostępnych wcześniej.

3. Dlaczego warto korzystać z GSC?

Google Search Console jest narzędziem, z którym jest zapoznana każda osoba, która pozycjonuje strony lub sklepy internetowe. Jeżeli i Ty planujesz pozycjonowanie PrestaShop lub po prostu interesuje Cię, jak Twój sklep radzi sobie w wynikach wyszukiwania, powinieneś rozważyć sięgnięcie po nią. Dlaczego warto?

  • Dowiesz się, czy sklep znajduje się w indeksie wyszukiwarki, ale też jak przebiega indeksowanie nowych podstron. Dodasz też mapę witryny – dla przyspieszenia indeksowania.
  • Zobaczysz, jakie pozycje w Google zajmuje Twój sklep. System sam wskaże Ci, pod jakimi frazami się on pojawia i jak często są one wyszukiwane.
  • Przejrzysz linki przychodzące, a zatem domeny, które odnoszą się do Twojego sklepu.

Pamiętaj: wiedząc, co to jest Google Search Console musisz mieć świadomość, że służy ono wyłącznie analityce. Samo posiadanie dostępu do niego i dodanie w jego obręb własnego sklepu nie sprawi, że będzie on traktowany przez Google inaczej. Do tego potrzebne jest umiejętne wyciąganie wniosków z prezentowanych przez narzędzie danych.

4. Co to jest Google Search Console? – dostępne raporty

Podstawą działania Google Search Console są generowane przez to narzędzie raporty dotyczące sklepu lub strony internetowej i jej widoczności w wyszukiwarce internetowej. Tuż po zalogowaniu się do usługi, zyskasz dostęp do kilku różnych ich rodzajów.

4.1. Skuteczność

Google Search Concole - raport skuteczności

Raport dotyczący skuteczności w wynikach wyszukiwania jest jednym z najważniejszych, bo i biorącym pod uwagę ogół wydajności strony w tych właśnie wynikach. Dostarcza on zdecydowanie najbardziej wymiernych informacji na temat efektów pozycjonowania, ale i rzeczywistych korzyści płynących z niego. Na szczególną uwagę w tym raporcie zasługuje między innymi:

  • łączna liczba kliknięć – ten wskaźnik mówi o tym, ile osób w danym czasie kliknęło w link do Twojego sklepu i przeniosło się w jego obręb z wyników wyszukiwania,
  • łączna liczba wyświetleń – ta informacja sugeruje, ile razy Twój sklep wyświetlił się użytkownikom w wynikach wyszukiwania (niekoniecznie generując kliknięcie),
  • średni CTR – to procentowe odzwierciedlenie stosunku liczby kliknięć do ilości wyświetleń strony w wynikach wyszukiwania,
  • średnia pozycja – to parametr mówiący, jak wysoko pojawił się Twój sklep w wynikach wyszukiwania – średnio, biorąc pod uwagę każdą frazę.

Wszystkie wyżej wspomniane parametry możesz zobaczyć w postaci liczb, ale i w formie wykresu. Co jednak bardzo istotne, pod tym wykresem znajdziesz informacje na temat najczęściej wyszukiwanych zapytań, wyświetlanych stron, krajów pochodzenia użytkowników, urządzeń, z których korzystają oraz daty. To te informacje mogą rzucić Ci więcej światła na temat tego, które z Twoich dotychczasowych działań przynoszą najbardziej zadowalające dla Ciebie efekty.

Jak wykorzystasz ten raport?

Raport na temat skuteczności jest kwintesencją tego, co to jest Google Search Console i co jest w stanie Ci dać. Przede wszystkim powie Ci, w którym kierunku powinieneś pchać swoje dalsze pozycjonowanie. Często okazuje się, że pozornie lepsze frazy niekoniecznie przynoszą więcej korzyści niż te, które wydają się być tymi gorszymi. Narzędzie pozwoli Ci wybrać te, na których powinieneś najbardziej się skupić.

Dzięki raportowi na temat skuteczności dowiesz się też, które podstrony Twojego sklepu (zwykle te produktowe) radzą sobie w wyszukiwarce najlepiej. Być może pozwoli Ci to uczynić pozostałe podobnymi do nich i osiągnąć zbliżony efekt? Co więcej, w raporcie znajdziesz również informacje na temat urządzeń, z jakich korzystają Twoi odwiedzający (i potencjalni klienci). Jeśli zauważysz tendencję kierującą ich ku urządzeniom mobilnym, to rozwojowi mobilnej wersji własnego sklepu powinieneś poświęcić nieco więcej czasu. Odpowiednio analizując raport na temat skuteczności, określisz swoje dalsze cele w pozycjonowaniu. Pośrednio też dowiesz się, jak zwiększyć sprzedaż we własnym sklepie (kilka dodatkowych sposobów przedstawiliśmy tutaj).

4.2. Stan indeksu

Google Search Concole - raport strony

Jest to kolejny godny zainteresowania raport, dzięki któremu dowiesz się więcej na temat obecności każdej z podstron swojego sklepu w wyszukiwarce (niekoniecznie na najwyższych pozycjach, ale o jako takim przebywaniu w jej obrębie). Najistotniejsze informacje w tym przypadku dotyczą błędów oraz wykluczeń, każde z których powoduje brak indeksacji konkretnej strony (przez niego ta nie pojawi się w wynikach wyszukiwania). Co ważne, Google zawsze podaje przyczynę czy to wykluczenia, czy też błędu. Dzięki temu jesteś w stanie ją zlikwidować – w razie potrzeby, oczywiście.

Pamiętaj, że Google działa automatycznie, ale jego działania są dość przewidywalne. Powinieneś zajrzeć do tego działu, gdyż może wykluczyć te podstrony, które jak najbardziej chciałbyś zaindeksować i promować w wynikach wyszukiwania. Takie wykluczenie może skutecznie temu zapobiegać i przeszkadzać.

Jak wykorzystasz ten raport?

Dzięki temu raportowi dowiesz się przede wszystkim na temat tego, które podstrony Twojego sklepu nie znalazły się jeszcze w indeksie wyszukiwarki internetowej. To z kolei pozwoli Ci zwiększyć ich widoczność i podjąć się działań mających na celu zmianę tego stanu rzeczy. Brak zaindeksowania czasem bierze się z błędu. Śledząc ten raport dowiesz się, o jaki błąd może chodzić. Będziesz mógł zająć się jego szybkim wyeliminowaniem.

4.3. Mapy witryn – co to jest Google Search Console?

Zakładka Mapy witryn to tak właściwie nie raport, a dodatkowe narzędzie, które pozwoli Ci podesłać mapę własnego sklepu do Google. Tak, aby roboty wyszukujące szybciej mogły przewertować Twój sklep w poszukiwaniu nowości. Mapa strony musi znajdować się na serwerze Twojego sklepu. Dobrze byłoby, gdybyś generował ją automatycznie. My nasze sklepy wyposażamy w funkcjonalność, która na to pozwala. Możesz więc bez problemu wykorzystać to na swoją korzyść.

4.4. Obsługa na urządzeniach mobilnych

Jako że aktualnie bardzo duży odsetek klientów odwiedza sklepy internetowe (i, co więcej, dokonuje w nich zakupu) z poziomu urządzeń mobilnych, jest to szalenie ważny raport. Mówi on przede wszystkim o różnego rodzaju problemach występujących na poszczególnych podstronach Twojego sklepu, a mających związek właśnie z wyświetlaniem mobilnym. Mogą nimi być umiejscowione zbyt blisko siebie elementy klikalne, treść rozszerzająca ekran czy zbyt mała czcionka. Raport wyświetla błędy, ale i prawidłowe podstrony. Te ostatnie możesz więc traktować jako wzór.

Jak wykorzystasz ten raport?

Oczywistym jest, że ten raport najlepiej jest wykorzystać do tego, by wyeliminować znalezione błędy. Dzięki niemu możesz sprawić, by sklep wyświetlał się świetnie w obrębie platform mobilnych. Jest to szalenie istotne – nie tylko patrząc na to przez pryzmat pozycjonowania. Zmiany w tej kwestii odczują również Twoi potencjalni klienci.

4.5. Linki

Raport na temat linków jest w stanie dostarczyć Ci wszystkich informacji, które musisz posiadać na temat stron i podstron odsyłających do Twojego sklepu. Tak tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dowiesz się tutaj, które strony są najczęściej linkowane (a zatem cieszą się największą popularnością), ale i skąd pochodzi najwięcej linków odsyłających do Twojego sklepu. Przekonasz się też, jakie słowa najczęściej kierują użytkowników w jego obręb. Nie muszą to być słowa kluczowe. Paradoksalnie, w przypadku naturalnych linków, anchor najczęściej nie jest takowym.

Jak wykorzystasz ten raport?

Jeżeli korzystasz z usług zewnętrznych firm pozyskujących linki, tutaj sprawdzisz, czy radzą sobie dobrze. Przede wszystkim jednak dowiesz się więcej o linkach naturalnych, czyli takich, które pojawiają się bez Twojej ingerencji. Dobry sklep internetowy to taki, o którym ludzie sami z siebie mówią. Tutaj dowiesz się, czy rzeczywiście tak jest.

Linki zewnętrzne przedstawione w raporcie to te, które Google zauważyło. Dzięki raportowi dowiesz się zatem, w jakiego rodzaju współprace warto wchodzić i gdzie warto się promować, by rzeczywiście miało to sens. Na pewno wykorzystasz też informacje o linkowaniu wewnętrznym, które stanowi jedną z podstaw optymalizacji własnego sklepu względem jego pozycjonowania. Im lepiej je zorganizujesz, tym płynniej po sklepie porusza się robot wyszukujący i tym lepiej zaczyna ją rozumieć.

5. Dodatkowe ustawienia Google Search Console

Wiedząc już, co to jest Google Search Console zdajesz już sobie sprawę z tego, jak potężnym narzędziem potrafi ono być. Z wiadomych przyczyn, nie powinieneś chcieć, by mieli do niego dostęp ludzie związani z Twoim sklepem. Jeśli więc chcesz wszystko kontrolować, powinieneś udać się do zakładki ustawień usługi. Tam możesz określić uprawnienia poszczególnych użytkowników. Jeśli więc zerwiesz umowę z agencją SEO lub zwolnisz pracownika, pamiętaj o wyłączeniu im dostępu do usługi.

W ustawieniach GSC możesz też powiązać narzędzie z innymi usługami Google (w tym z kanałem na YouTube). Jesteś też w stanie poinformować Google, że zmieniasz adres sklepu.

Bardzo przydatna w narzędziu jest także zakładka Usunięcia, w obrębie której możesz wystosować do Google prośbę o usunięcie treści z wyszukiwarki Google. Jeśli więc nie posiadasz już danego produktu w swojej ofercie i nie masz zamiaru go mieć, albo też jesteś utożsamiany z usługą, której już nie świadczysz, możesz zapobiec pojawianiu się klientom w podpowiedziach wyszukiwania z nimi związanych.

6. Podsumowanie

Google Search Console to potężne narzędzie, które pozwoli Ci zadbać o postępy w pozycjonowaniu własnego sklepu internetowego. Umiejętnie korzystając z niego, będziesz mógł wycisnąć z tego pozycjonowania jeszcze więcej. Jednocześnie pchniesz promowanie sklepu w wyszukiwarkach w najbardziej optymalnym kierunku. Pamiętaj jednak, że narzędzie to nie wypozycjonuje Ci sklepu. Pozwoli Ci jedynie monitorować to, jak radzi on sobie w wynikach wyszukiwania. Za darmo. Wiedząc, co to jest Google Search Console i jak z niego korzystać zyskasz świadomość, że Twój sklep rozwija się marketingowo. Nawet jeśli nie będzie tego widać na pierwszy rzut oka.

Jeśli interesują Cię najlepsze osiągi w wyszukiwarkach i chcesz, aby Twój sklep wyglądał w Google Search Console nieskazitelnie, powinieneś skorzystać z naszych usług. Tworzone przez nas platformy e-commerce są doskonale przystosowane do tego, by później je pozycjonować. Dbamy o ich należytą optymalizację i podążamy za najświeższymi standardami SEO. Z nami możesz mieć pewność, że Twój sklep powstanie w taki sposób, by pozycjonowało się go szybciej, sprawniej i bezpieczniej. W razie czego z kolei możesz sięgnąć po naszą usługę pozycjonowania, powierzając nam w całości tę gałąź marketingu.

Niezależnie od tego, czy jesteś przekonany co do naszych usług, czy wciąż się wahasz, powinieneś sięgnąć po kontakt z nami. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i przedstawimy Ci naszą wizję realizacji Twojego pomysłu. Jeśli zaś chcesz uniknąć dłuższych rozmów i ustaleń, sięgnij po nasz konfigurator i powiedz nam, czego dokładnie potrzebujesz. My to wycenimy – całkowicie niezobowiązująco. Z nami masz pewność, że Twój sklep będzie sobie radził doskonale. W Google Search Console i każdym innym narzędziu do weryfikowania jego osiągów. W zakresie pozycjonowania, ale nie tylko.

5 / 5 ( 24 opinii )