Prowadząc lub planując prowadzić własny sklep internetowy musisz mieć świadomość co do tego, jak istotną kwestią jest w nim bezpieczeństwo i posiadanie Certyfikatu SSL. Sam fakt, że jest ono w stanie oszczędzić Ci mnóstwa problemów to nie wszystko. Aktualnie klienci stali się bardzo wrażliwi właśnie na kwestie związane z ich bezpieczeństwem. To wszystko wskazuje na jedno: po prostu rozsądnie jest o nie zadbać.
Aby działać poprawnie i sprawnie i móc realizować swoje zadania, Twój sklep musi przetwarzać dane osobowe. Rozpoczyna się to już przy zapisywaniu się przez klienta do newslettera. Kończy zaś oczywiście na wszystkich czynnościach prowadzących do realizacji transakcji. Jeżeli dbasz o bezpieczeństwo wszystkich tych procesów, dane te powinieneś szyfrować za pośrednictwem protokołu SSL. Dzięki niemu szyfrowanie odbywa się na linii przeglądarka – serwer Twojego sklepu. Gwarantuje tym samym, że dane nie zboczą z kursu i nie trafią tam, gdzie nie powinny.
Chcąc posiadać w sklepie szyfrowane połączenie, musisz postawić na certyfikat SSL. To jemu przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie.
Warto wiedzieć. Certyfikat SSL zapewni Twojemu sklepowi szyfrowanie informacji przesyłanych z i na Twój sklep internetowy. Największy wpływ na jego bezpieczeństwo ma jednak platforma, na której on funkcjonuje. Najsolidniejszą i najbezpieczniejszą spośród wszystkich istniejących jest Prestashop. Już teraz jest świetnie zabezpieczona. Stałe poprawki wdrażane w jej aktualizacjach dbają o to, by wciąż tak było.
1. Czym jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL jest czymś, w co musisz się wyposażyć chcąc korzystać z połączeń szyfrowanych, odbywających się przy użyciu protokołu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Ten jest szyfrowaną wersją popularnego HTTP. Przy jego użyciu witryny internetowe uruchamiane są z przedrostkiem https://. Przeglądarki internetowe (tak jak w przypadku nieszyfrowanego http) zazwyczaj go nie wyświetlają. Zamiast tego najczęściej przedstawiają fakt szyfrowania przy użyciu specjalnej zielonej kłódki. Sama jej obecność sprawia, że sklep rośnie w oczach klienta.
Stosowanie protokołu SSL do wywoływania sklepu internetowego zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.
Sama zmiana adresu URL sklepu internetowego oraz wszystkich odsyłaczy w jego obrębie na te z przedrostkiem https nie wystarczy, by zapewnić mu szyfrowanie. Zamiast tego doprowadzi do błędu i komunikatu o braku zabezpieczeń. Dopiero wykupienie certyfikatu (i późniejsza zmiana adresów URL) jest w stanie to zapewnić.
Wykupienie certyfikatu SSL jest tylko jedną z metod na wejście w jego posiadanie. Jeżeli bowiem posiada się odpowiedni hosting, jest się w stanie pozyskać go całkowicie za darmo. Więcej na ten temat powiemy jednak za chwilę.
2. Dlaczego warto wdrożyć certyfikat SSL w swoim sklepie?
Wzbogacenie swojego sklepu internetowego o ważny certyfikat SSL to nie tylko coś mile widzianego. To wręcz coś obowiązkowego. Zdecydowanie się na niego jest w stanie przynieść mnóstwo korzyści. O wielu z nich rzadko kiedy się mówi. Wiele zaś może znacząco odbić się na tym, jak działa sklep oraz ile korzyści tak naprawdę przynosi. Właśnie dlatego z certyfikatu korzysta aktualnie zdecydowana większość nie tylko sklepów, ale i stron internetowych.
Dlaczego i Ty powinieneś czym prędzej wdrożyć certyfikat SSL w obręb swojego sklepu? Poniżej przedstawiamy kilka jego zalet, które z pewnością Cię do tego przekonają.
2.1. Większy poziom bezpieczeństwa
Oczywistym jest, że jest to największa korzyść płynąca z zainwestowania w certyfikat SSL. Sposób jego działania w tej kwestii najlepiej jest wyjaśnić na przykładzie logowania się na własne konto użytkownika w sklepie internetowym. Po wpisaniu danych do logowania w przeglądarce internetowej, te zostaną przez nią przekazane do sklepu internetowego. Jeżeli to wszystko odbywać się będzie przy użyciu nieszyfrowanego protokołu HTTP, login i hasło będzie przekazywane w formie zwykłego tekstu.
Dla hakera czy wirusa na komputerze wystarczyć będzie jego przechwycenie. Jeśli zaś korzystać się będzie z protokołu HTTPS, wszystkie informacje będą z góry szyfrowane. To z kolei sprawi, że ich ewentualne przechwycenie będzie dla osoby dokonującej go bezwartościowe. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dokonywania płatności. Mało kto chciałby bowiem, żeby dane dotyczące jego karty trafiły w niepożądane ręce.
2.2. Budowanie zaufania i wiarygodności
Użytkownicy już od dawna są w pełni świadomi co do tego, co oznacza zielona kłódka obok adresu strony internetowej. Sklepom, które ją posiadają ufają znacznie bardziej. Wiedzą, że będą one dbać o ich prywatność i bezpieczeństwo. Jako że są świadomi tego, z jakimi konsekwencjami może się wiązać utrata kontroli nad danymi osobowymi, doceniają kroki podejmowane przez sklep celem ich ochrony. Z tego powodu sklepy z certyfikatem SSL cieszą się znacznie większym zainteresowaniem i wszystkimi towarzyszącymi mu korzyściami.
2.3. Możliwość zdobycia wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania
Google samo potwierdziło, że priorytet w wynikach wyszukiwania nadaje stronom i sklepom z aktualnym certyfikatem SSL. Choć oczywistym jest, że nie jest on głównym czynnikiem wpływającym na SEO, ma jakieś znaczenie. To wystarczy, by był w tej kwestii wartościowy. Na jego obecność zwraca jednak uwagę nie tylko Google, ale i inne wyszukiwarki internetowe. Część z nich karze za nie posiadanie go. Zainwestowanie w niego zapobiegnie więc stracie widoczności w ich obrębie.
2.4. Pozbycie się nieprzyjaznego oznaczenia
Chrome jest aktualnie najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie. Działa zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie. Co ważne, od 2018 roku każdą stronę internetową i każdy sklep, które nie posiadają certyfikatu SSL oznacza jako „Niezabezpieczone”. Nie ma przy tym znaczenia, czy zajmują się przetwarzaniem jakichkolwiek danych. Przez ten komunikat oraz wyraźny jego kolor przeglądarka daje znać, że coś może być nie tak z konkretnym sklepem internetowym. Przede wszystkim jednak wskazuje, że ten sklep nie podąża za standardami na rynku.
Co bardzo istotne, użytkownicy przeglądarki Chrome zazwyczaj stanowią większość spośród wszystkich odwiedzających. Można to sprawdzić jeżeli korzysta się z praktycznie dowolnego systemu statystyk. Ze wskazywaniem na to doskonale radzi sobie chociażby Google Analytics.
2.5. Zwiększenia szybkości działania sklepu
Mogłoby się wydawać, że wplecenie w proces ładowania strony szyfrowania danych może go spowolnić. Rzeczywistość jest zgoła odmienna. Dzięki temu, że protokół HTTPS odblokowuje pewne niedostępne dla HTTP możliwości optymalizacyjne, jest on w stanie przyczynić się do wzrostu tempa ładowania się konkretnego sklepu internetowego. Znaczącego i zauważalnego. To z kolei pociągnie za sobą dalsze pozytywy.
2.6. Poprawa konwersji
To wszystko, o czym wspomniane zostało powyżej przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby klientów, którzy zdecydują się na zakup. Choć istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, by zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, tutaj można to zrobić w niebezpośredni sposób. Piekąc dwie pieczenie na jednym ogniu. Użytkownicy chętniej pozostaną na łamach zabezpieczonego sklepu i łatwiej mu zaufają. Zawsze wybiorą właśnie niego zamiast konkurencji, która nie jest odpowiednio zabezpieczona.
3. Hosting a certyfikat SSL
Wdrożenie certyfikatu SSL odbywa się na dwóch płaszczyznach. W zakresie serwera, na którym działa sklep internetowy oraz systemu e-commerce Prestashop (lub innego), na którym on bazuje.
Jeżeli chodzi o kwestię hostingu, to w jego obrębie trzeba skonfigurować praktycznie wszystko. Po zalogowaniu się do jego panelu administracyjnego trzeba udać się do odpowiedniego menu opcji. Tutaj zaś należy włączyć korzystanie z SSL. Host będzie wymagał podesłania mu pliku z certyfikatem, otrzymywanego tuż po jego zakupie. Tuż po jego przesłaniu, z certyfikatu będzie można korzystać. Warto ustawić opcję, dzięki której domyślnym dla sklepu protokołem będzie ten HTTPS. Wtedy też użytkownik będzie zawsze przekierowywany na szyfrowaną stronę.
Niektóre lepsze hostingi pozwalają na skorzystanie z certyfikatu Let’s Encrypt. Sposób jego działania jest taki, jak każdego innego. Z tym jednak, że jest on w pełni darmowy. Co ciekawe, wybrani usługodawcy pozwalają na aktywację tego certyfikatu poprzez zaznaczenie jednej opcji. Bez konieczności podsyłania pliku certyfikatu czy czegokolwiek innego.
Certyfikat aktywowany na serwerze jest już gotowy do wykorzystania. Nie oznacza to jednak, że automatycznie się zaaplikuje. To wchodzi w grę druga płaszczyzna – systemowa. W skrócie rzecz ujmując, trzeba zmienić każdy link na stronie. Należy przekształcić go na taki prowadzący pod adres z przedrostkiem HTTPS. Jeśli korzysta się z platformy Prestashop, będzie się w stanie zrobić to szybko i sprawnie. Wystarczy znalezienie i zaznaczenie odpowiedniej opcji w panelu administracyjnym. Po wdrożeniu certyfikatu zawsze należy sprawdzić, czy sklep działa poprawnie i wczytuje się bezbłędnie.
4. Podsumowanie
Certyfikat SSL jest czymś, co w dzisiejszym świecie e-commerce jest nie tyle możliwością, co koniecznością. Nie tylko ze względu na to, czego oczekują klienci i co wymiesza wiele przeglądarek. Sam w sobie rzeczywiście podnosi poziom bezpieczeństwa. Uniemożliwia niepożądane przechwytywanie i edytowanie danych przekazywanych przez przeglądarkę internetową do Twojego sklepu. Fakt w tym wszystkim jest jeden. Aby móc działać w handlu internetowym, będziesz musiał się w niego zaopatrzyć.
My w naszej firmie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wcale nie musisz być za Pan brat z techniczną stroną swojego sklepu internetowego. Jeżeli więc w jego obrębie nadal nie zainstalowałeś certyfikatu SSL albo też planujesz szerzej pojęte udoskonalenie go pod kątem bezpieczeństwa (i nie tylko), sięgnij po kontakt z nami. Pomożemy, doradzimy i wprowadzimy wszystkie Twoje pomysły w życie. Nawet jeśli będziesz potrzebował kompleksowego przeniesienia sklepu na platformę Prestashop, która jest zdecydowanie najpotężniejszą na rynku. Czekamy na Ciebie i chętnie pomożemy Ci osiągnąć sukces w branży e-commerce.