Najgorszym, z czym może się spotkać właściciel sklepu internetowego jest niedostępność jego witryny dla klientów. Nie tylko eliminuje ona możliwość sprzedaży, ale też bardzo negatywnie wpływa na zaufanie ze strony odbiorców – budowane często przez lata i bazujące właśnie na stałej dostępności. Najczęstszą przyczyną jej braku okazuje się być błąd 500, uważany za jeden z najbardziej uciążliwych i generujących największe straty. Czym on jednak tak właściwie jest i w jaki sposób zapobiec jego pojawieniu się? Jak poradzić sobie, gdy już wystąpi? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.
1. Czym jest błąd 500?
Błąd 500, czyli po prostu wewnętrzny błąd serwera (internal server error) jest jednym z bardziej ogólnych błędów związanych z nieprawidłowościami związanymi z działaniem serwera, na którym przebywa aktualnie sklep internetowy. Komunikat ten nie wskazuje więc dokładnie na to, co tak właściwie się dzieje. Jedno jest w nim jednak jasne – problem leży po stronie komunikacji plików sklepu z serwerem. Błąd zatem wyświetli się niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki się korzysta czy na jakim urządzeniu uruchamia się własny sklep internetowy. Błąd ten jednak nigdy nie występuje samoistnie, a zazwyczaj jest związany z ostatnimi działaniami po stronie serwera. Oczywiście nie muszą to być Twoje działania (a chociażby te po stronie osoby zarządzającej tym serwerem). Nie zniknie więc sam w sobie – by przestał występować, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Na przykład takich odciążających serwer.
Błąd 500 komunikowany jest na wiele różnych sposobów. Tym najpopularniejszym jest 500 Internal Server Error. Czasem możemy się spotkać z komunikatem Błąd wewnętrzny HTTP 500, 500 Error, Temporary Error (500), a równie często po prostu Wewnętrzny błąd serwera. Niezależnie od sposobu przekazywania komunikatu, zawsze wskazuje on na ten sam problem.
2. Z czego wynika wewnętrzny błąd serwera?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, wewnętrzny błąd serwera jest jednym z tych mniej oczywistych, mogących mieć bardzo różne przyczyny. Zwykle są one związane z samym sobie serwerem. Może tu chodzić o jego przeciążenie (na przykład zbyt dużą liczbę zapytań), ale też między innymi:
- brak dostępu do przeglądania plików i katalogów (źle rozlokowane CHMOD-y),
- błąd w pliku .htaccess,
- przekroczenie limitu czasu oczekiwania na odpowiedź serwera,
- niedopasowana wersja PHP (twój system jest niezgodny z tą dostępną na serwerze),
- inne błędy na serwerze – czasem zdarza się i tak, że błąd 500 wyświetlany jest jako pochodna innych błędów (zwykle rozpoczynających się od 5xx).
Pamiętaj, że przyczyn pojawienia się błędu 500 może być dużo więcej – te przedstawione powyżej są jednak najczęstszymi. Błąd 500 może wyświetlać się na każdej podstronie sklepu internetowego lub tylko na wybranych jego stronach. Samo to jest w stanie zasugerować, gdzie tak właściwie leży problem.
3. Jak naprawić błąd 500?
Naprawa błędu 500 bywa mało skomplikowana – wiele tutaj zależy od przyczyn jego powstania. W pierwszej kolejności warto spróbować podstawowych i niewymagających specjalistycznej wiedzy rozwiązań, które czasem okazują się skuteczne. Problem może bowiem leżeć po Twojej stronie i wcale nie musi wymagać działań na większą skalę. Jeśli obawiasz się, że tak właśnie jest, spróbuj:
- wyczyścić pamięć podręczną swojej przeglądarki – możesz także spróbować uruchomić inną przeglądarkę i sprawdzić, czy i tam występuje problem,
- usunąć pliki cookies, które czasem ulegają uszkodzeniu,
- skorzystać z tak zwanego twardego odświeżenia strony internetowej – dokonasz go wciskając skrót klawiszowy CTRL + F5.
Z powyższych sposobów możesz skorzystać, jeśli sklep nie ładuje się tylko Tobie, a wszystkim innym użytkownikom działa bezproblemowo. Jeśli jednak błąd wyświetla się wszystkim, najprawdopodobniej problem występuje po stronie serwera. Wtedy konieczne jest zastanowienie się nad rozwiązaniem adekwatnym do sytuacji.
Pamiętaj: jeśli zastanawiasz się, czy problem leży po stronie serwera, koniecznie zobacz, czy błąd 500 pojawia się na innych Twoich stronach. Nie posiadasz ich? Spróbuj wejść bezpośrednio do panelu administracyjnego sklepu. Jeśli załaduje się on poprawnie, to Twój system jest odpowiedzialny za problemy.
3.1. Co zrobić, gdy błąd 500 pojawia się wszystkim użytkownikom?
Jeżeli błąd pojawia się każdemu, przede wszystkim pomyśl, czy ostatnimi czasy nie dokonywałeś zmian w obrębie kodu lub plików znajdujących się na Twoim serwerze lub w jego konfiguracji wewnętrznej. Jeśli tak, problem może leżeć właśnie z nich. Jeśli nie, możesz:
- Zweryfikować strukturę pliku .htaccess – aby przetestować, czy problem leży po jego stronie, możesz go na chwilę skasować (pamiętaj jednak, żeby wykonać wcześniej jego kopię).
- Zmienić uprawnienia plików. Błąd z nimi związany zdarza się zwłaszcza po instalacji wtyczki, modułu lub samego systemu sklepu. Usuniesz go w łatwy sposób, dostając się na FTP Twojego serwera, a następnie wybierając odpowiednią wartość dla każdego z folderów. Tą domyślną i polecaną jest 755 (rwxr-xr-x).
- Wykonać aktualizację własnego sklepu lub wykonać tę, której dokonałeś samodzielnie. Aktualizacje są w stanie zmieniać wiele w systemie plików sklepu internetowego. Właśnie dlatego poleca się zlecanie aktualizacji profesjonalistom, którzy znają się na rzeczy i gwarantują ich poprawność.
- Skontaktować się z dostawcą hostingu. Jeśli wszystkie rzeczy, które jesteś w stanie zrobić samodzielnie zawodzą, powinieneś skontaktować się z firmą dostarczającą Ci usługi hostingowe. Błąd może leżeć właśnie po jej stronie. Tak właściwie zamiast szukać błędu po swojej stronie, możesz rozpocząć od tego kroku – o ile oczywiście jesteś przekonany, że sam nie wykonywałeś żadnych działań mogących doprowadzić do problemów.
Zastanawiając się, jak naprawić błąd 500 tak naprawdę masz wiele opcji do wyboru. Zdarzają się sytuacje, w których przyczyna jego wystąpienia jest trywialna. Bywa jednak i tak, że u jego podstaw stoją poważniejsze problemy – zwłaszcza w systemie, na którym bazuje Twój sklep internetowy. My z naszej strony zalecamy działanie w obrębie platformy PrestaShop – najnowocześniejszej, najbezpieczniejszej i najprężniej rozwijanej na rynku e-commerce. To właśnie na niej opieramy tworzone przez nas sklepy internetowej.
4. Działania zapobiegawcze
Choć błąd 500 nigdy nie jest czymś planowanym, zawsze ma swoje przyczyny. Już sama świadomość tego jest w stanie pomóc w zapobieganiu mu. Co jeszcze możesz zrobić, by nie dopuścić do jego występowania i zagwarantować swojemu sklepowi nieprzerwaną dostępność?
Przede wszystkim zadbaj o regularne aktualizacje systemu, na którym oparłeś swój sklep internetowy. Te bardzo często naprawiają błędy programistów, ale też dostosowują platformę sprzedaży do współczesnych standardów. Zdezaktualizowany sklep jest nie tylko bardziej skory do generowania problemów, ale i mniej bezpieczny. Z punktu widzenia sprzedaży internetowej, w ramach której działa się zwykle na dość wrażliwych danych, ma to ogromne znaczenie.
Drugą rzeczą, którą możesz zrobić już na początku jest wybór odpowiedniego hostingodawcy. O tym, jak wybrać hosting pod sklep internetowy pisaliśmy już wcześniej. Polecamy przyłożyć się do tego i postawić na firmę, która gwarantuje bezawaryjność. Taką, która jest przy tym w stanie sprostać technicznym wymaganiom. Obie te rzeczy są gwarantem bezproblemowego działania sklepu internetowego. Możliwe, że Twój sklep urósł na tyle, że musisz przesiąść się z serwera współdzielonego na dedykowany. Przemyśl ten krok.
Wiele problemów może generować sama w sobie platforma, na której bazuje Twój sklep internetowy. Jeśli korzystasz z przestarzałych i niedoskonałych rozwiązań, albo – co gorsza – z usługi typu SaaS (Software as a Service), koniecznie przesiądź się na system, który zagwarantuje Tobie i Twoim klientom stabilność działania i optymalizację na najwyższym poziomie. Proponujemy przenieść się w obręb platformy PrestaShop, która aktualnie nie ma sobie równych na rynku. Sami oferujemy usługę migracji – przeniesiemy cały Twój sklep w jej obręb. Szybko i bezproblemowo.
Aby wewnętrzny błąd serwera nie doprowadził do długotrwałej awarii, koniecznie zadbaj o regularne kopie bezpieczeństwa. Jak już bowiem wspomnieliśmy, błąd ten zazwyczaj nie bierze się znikąd – jeśli Twoim sklepem zarządzają również inne osoby, możesz mieć problem ze znalezieniem przyczyny. Przywrócenie kopii będzie więc działaniem najszybszym.
5. Podsumowanie
Błąd 500 jest jednym z tych błędów, z którymi właściciele stron i sklepów internetowych spotykają się nader często, a który zazwyczaj powoduje, że dostęp do ich witryn jest niemożliwy (lub też mocno ograniczony). Właśnie z tego powodu każdy stara się usunąć go tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Problem w tym, że w wielu przypadkach wynika on z problemów z oprogramowaniem, które albo jest wadliwe, albo też po prostu zdezaktualizowane. Może być on również wynikiem niepożądanych działań ze strony osób trzecich (czyli po prostu włamaniem).
Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie błędowi 500 jest stworzenie sklepu internetowego zgodnego z najnowocześniejszymi standardami, bazującego na aktualnym i solidnym oprogramowaniu. Takie właśnie sklepy tworzy nasza firma, dodatkowo oferując ich fachowe aktualizacje – również pogwarancyjne. Jeśli więc chcesz wejść w posiadanie sklepu, który nie będzie generował błędów, a który przy okazji będzie w pełni bezpieczny i zgodny z Twoimi oczekiwaniami, koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że opracujemy dla Ciebie sklep idealnie przystosowany do przynoszenia jak największych zysków. Taki, dzięki któremu będziesz mógł rozwinąć się w handlu internetowym – w najlepszy możliwy sposób. Potrzebujesz czegoś jeszcze, by przekonać się do nas? Koniecznie spójrz na nasze case studies, w których przedstawiamy nasze współprace z wybranymi klientami, ale też na funkcjonalności, w jakie wyposażamy nasze sklepy. Pamiętaj przy tym, że ten Twój przygotujemy wyłącznie z myślą o Tobie, Twoich wymaganiach, oczekiwaniach i planach związanych z rozwojem własnego e-biznesu.