Bardzo istotną częścią każdego sklepu internetowego jest ta odpowiedzialna za wyświetlanie użytkownikom asortymentu zgodnego z ich oczekiwaniami i aktualnymi potrzebami. Zdecydowana większość potencjalnych klientów rezygnuje z zakupu tylko ze względu na to, że w danym sklepie nie jest w stanie znaleźć produktów pasujących właśnie do jej oczekiwań. W tym wszystkim jest w stanie pomóc tak zwana nawigacja fasetowa. Pozwoli ona w świetny sposób zorganizować poruszanie się po asortymencie oferowanym przez sklep, a przez to i wpłynie tak na sprzedaż, jak i szeroko pojęte doświadczenie zakupowe. Ale czym ona tak właściwie jest i jak zaprojektować ją u siebie?

1. Nawigacja fasetowa – czym tak właściwie jest?

Mianem nawigacji fasetowej (często określanej również aspektową) określa się taki sposób przedstawienia nawigacji po sklepie, by ten dawał klientom możliwość zawężania zakresu wyświetlanych mu produktów na podstawie cech, jakie są przez niego najbardziej oczekiwane. W ten sposób serwuje mu ona tylko to, czym mógłby być potencjalnie zainteresowany, pomijając produkty, które nie pasują do jego aktualnych potrzeb.

Nawigacja fasetowa zdecydowanie najczęściej występuje na karcie kategorii produktów. To właśnie tam klienci starają się zawęzić obszar poszukiwań i wyświetlić tylko te artykuły, których specyfikacja pasuje do ich gusty. Mogą dzięki niej określić kolor, rozmiar, parametry techniczne, a nawet zakres cenowy, w ramach którego chcą się zmieścić. Nawigacja tego typu musi działać szybko, a przede wszystkim po prostu funkcjonować zgodnie z założeniami. Tego oczekuje klient i tylko to jest w stanie przynieść wymierne korzyści.

2. Nawigacja fasetowa – korzyści płynące z wdrożenia

Sięgając po dynamiczne filtrowanie w postaci nawigacji fasetowej, jesteś w stanie przynieść klientowi bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim będzie on w stanie szybciej przebrnąć przez ścieżkę zakupową. Będzie z niej również bardziej zadowolony – w końcu uniknie konieczności przeglądania tych produktów, które po prostu nie spełniają jego podstawowych potrzeb (system automatycznie je odrzuci). Nawigacja fasetowa prowadzi do uniknięcia rozczarowania ze strony klienta – cóż bowiem z tego, że znajdzie on idealny produkt, skoro nie będzie on wpisywał się w jego budżet? Co z tego, że odnajdzie rzecz, której szuka, skoro nie będzie dostępna w jego ulubionym kolorze?

Nawigacja fasetowa to jednak korzyści nie tylko dla klienta, ale i dla Ciebie – właściciela sklepu internetowego. Dzięki niej:

 • zwiększysz konwersje – ludzie, którzy szybko odnajdują poszukiwane przez siebie przedmioty znacznie chętniej je kupują,
 • poprawisz doświadczenia zakupowe – klienci znacznie przychylniej wypowiadają się na temat sklepów internetowych, po których poruszanie się jest intuicyjne, szybkie i płynne – nawigacja tego typu pozwala je osiągnąć,
 • zmniejszysz ilość niedokończonych zakupówporzucone koszyki to aktualnie zmora każdego sklepu internetowego – dzięki umiejętnie zaplanowanej i wdrożonej nawigacji fasetowej będziesz w stanie zminimalizować ich ilość,
 • zbudujesz relację z klientem – odwiedzający sklep internetowy ludzie lubią mieć wpływ na to, w jaki sposób są im serwowane informacje. Docenią, gdy ułatwisz im przeglądanie ich katalogów,
 • zmniejszysz liczbę zwrotów – lepsza nawigacja i większa personalizacja prezentowanych produktów to również większe zadowolenie z każdych zakupów. Dzięki temu, że klient będzie miał świadomość samodzielności podejmowanej przez siebie decyzji zakupowej, zazwyczaj będzie z niej po prostu zadowolony.

Korzyści, jakie niesie ze sobą nawigacja fasetowa są więc odczuwane przez obie najważniejsze w istnieniu sklepu internetowego strony. Musisz jednak pamiętać, że tyczą się one dobrze zaprojektowanej nawigacji tego typu.

3. Czego unikać przy projektowaniu nawigacji fasetowej?

Tworząc nawigację fasetową w swoim własnym sklepie internetowym musisz mieć świadomość, że czeka Cię w niej sporo pułapek i rzeczy, które możesz zepsuć. Pamiętaj, że tylko prawidłowo wdrożone i umiejętnie zaprojektowane rozwiązanie przyniesie Ci korzyści i rzeczywiście wpłynie na sprzedaż w Twoim sklepie internetowej. Czego więc powinieneś unikać i o czym musisz myśleć w czasie implementacji tej funkcjonalności?

 • Nadaj priorytet wygodzie użytkownika. Nawigacja fasetowa powstaje wyłącznie z myślą o kliencie i jego doświadczeniu zakupowym. Korzyści dla Ciebie to efekt uboczny tego właśnie podejścia. Staraj się unikać rozwiązań nastawionych na zysk i na to, by sprzedawać droższe przedmioty. Klienci tego nie lubią i – wbrew pozorom – szybko to zauważają. Pozwól im samym decydować, co i za ile chcą kupić.
 • Nie przesadzaj z opcjami do wyboru. Klienci lubią mieć możliwość wyboru i samodzielnej personalizacji, jednak nienawidzą zbyt wielu formularzy i konieczności podejmowania mnóstwa decyzji. Zbyt długa liczba opcji ponadto może spowodować zbytnie uściślanie asortymentu – a chcesz robić wrażenie, że oferujesz duży wybór produktów. Najlepiej więc będzie, jeśli ograniczysz nawigację do najistotniejszych rzeczy. Najistotniejszych, lub po prostu najczęściej poszukiwanych.
 • Zapobiegnij przeładowywaniu strony. Aktualnie synonimem nowoczesności jest robienie wszystkiego “w biegu”. Jeśli masz taką możliwość, ogranicz przeładowywanie strony, a zwykłe linki zastąp skryptami płynnie i efektownie modyfikującymi listę produktów. Tak, aby korzystanie z nawigacji było przyjemnym doświadczeniem.
 • Nie stosuj tylko jednej formy wyboru. Staraj się korzystać z różnych typów wyboru cech produktów. Wykorzystaj suwak do ustalania zakresu cen, rozwijane listy do wielu opcji wyboru czy linki do opcji, których nie ma zbyt wiele.
 • Wyklucz puste strony. Zapobiegnij temu, by klient mógł trafić na pustą stronę. Jeśli wybierze on jedną cechę, opcje dodatkowe wyświetl w stosunku do aktualnych wyników (a nie do całości asortymentu). Blokuj te opcje, które się wykluczają.
 • Nie dodawaj cech niepowiązanych z konkretną kategorią. Zamiast tego dopasowuj je do niej.

Nawigacja fasetowa a SEO

Mówiąc o rzeczach, których należy unikać i na które trzeba uważać przy implementowaniu nawigacji fasetowej we własnym sklepie nie sposób jest nie zwrócić uwagi na aspekt SEO. Wiele możliwości wyboru, jakie dajesz za jej pośrednictwem generuje zwykle sporo różnych adresów URL, które tak właściwie będą duplikowały treści przedstawione przez Twój sklep. Duplikowanie takie bardzo negatywnie wpływa na pozycjonowanie – musisz zadbać o to, by do niego nie dochodziło. Jak możesz to zrobić?

Po pierwsze – uniknij pustych podstron (wspomnieliśmy o tym już wcześniej). Po drugie zaś, po prostu powiedz robotowi wyszukującemu, by nie indeksował dynamicznie generowanych podstron w obrębie Twojego sklepu. Ma to olbrzymie znaczenie – zadbaj więc o to już na fazie implementacji, by nie być świadkiem spadku w pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Tworząc nawigację fasetową musisz mieć na myśli jej podstawowe zadanie – zwiększenie użyteczności sklepu internetowego. Nie stosuj więc rozwiązań, które niepotrzebnie komplikowałyby przeglądanie asortymentu. Zamiast tego sięgnij po takie, które znacząco je ułatwią.

4. Nawigacja fasetowa – przykłady zastosowania

Nawigacja fasetowa jest w tym momencie na tyle popularna, że znajduje się w naszym standardzie. Staramy się wdrażać ją w większości naszych projektów, zapewniając naszych klientów o wygodzie, użyteczności i skuteczności tego właśnie rozwiązania. Rzeczywiście, u każdej z osób, które zdecydowały się na nią (zawsze dajemy wybór) zaobserwowaliśmy znaczne uproszczenie ścieżki zakupowej oraz wzrost satysfakcji klienta z przechodzenia przez proces tworzenia i realizacji zamówienia.

Doskonałym przykładem stworzonej przez nas nawigacji fasetowej jest ta obecna na stronach kategorii sklepu internetowego Ramiz. W jego przypadku opcje nawigacji dopasowują się do kategorii, jaką klient przegląda. Jeśli patrzy na pojazdy, wyświetli mu się ich marka, liczba silników, rodzaj kół i wiele innych do wyboru. Jeżeli zaś przejdzie do wyposażenia ogrodów, te opcje (z oczywistych przyczyn) znikną, będąc zastąpione innymi. Filtrowanie odbywa się tutaj na bieżąco, bez przeładowywania strony i jest inteligentne. Opcje więc zawężają wybór. Po wybraniu którejś z nich pozostaną tylko takie, które mogą uściślić wyniki wyszukiwania (a zatem nie wykluczają pierwszej opcji).

Nieco inne rozwiązanie w kontekście nawigacji fasetowej wdrożyliśmy w sklepie Dolasu.pl. Oparliśmy je na nawigacji horyzontalnej, z każdą z opcji możliwą do wysunięcia po kliknięciu w jej nazwę. Takie rozwiązanie sprawiło, że wszystko jest czytelne, a jednocześnie funkcjonalne. Nie odciąga przy tym uwagi od właściwych produktów, a daje klientowi możliwość personalizacji. Całość działa tutaj szybko, bez przeładowywania strony i jest zaprojektowana w elastyczny, dopasowujący się do kategorii sposób. To inne podejście, jednak gwarantujące dokładnie te same korzyści, co poprzednie.

5. Podsumowanie

Nawigacja fasetowa to aktualnie jedna z podstaw sprawnie działającego i przynoszącego stale wzrastające zyski sklepu internetowego. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w czasie swoich zakupów zetknąłeś się z nią już niejeden raz. W końcu wykorzystują ją u siebie giganci sprzedaży internetowej. Jest to jedna z tych rzeczy, które powinieneś ściągnąć od nich i wdrożyć u siebie. Dla dobra swojego, ale i własnych klientów.

Tworzone przez nas sklepy zawsze wyposażamy w wysokiej jakości spersonalizowaną wyszukiwarkę fasetową. Dzięki niej przeglądanie ich asortymentu jest nie tylko szybkie, ale i wygodne i możliwe do pełnego spersonalizowania. Dbamy o to, by nawigacja była czytelna, intuicyjna i łatwa w użytkowaniu. Sama w sobie stanowi ona jednak zaledwie ułamek funkcjonalności, w jakie wyposażamy nasze sklepy. Skontaktuj się z nami, a z chęcią przygotujemy dla Ciebie sklep, który będzie sprzedawał – i będzie pod to doskonale zoptymalizowany. Nie jesteś przekonany co do jakości naszych usług? Zapoznaj się z działem case studies, w którym zobaczysz, jak przebiegała współpraca między nami a niektórymi z naszych dotychczasowych klientów. W razie czego możesz też skontaktować się z nami. Z chęcią wysłuchamy Twojego pomysłu na e-biznes, przedstawimy Ci nasze wskazówki i dokonamy bezpłatnej wyceny jego realizacji. Decydując się na sklep od nas masz pewność, że istotne zadanie związane z jego stworzeniem przekazujesz w ręce prawdziwych profesjonalistów.

4.8 / 5 ( 32 opinii )