Jak założyć sklep internetowy z torebkami? To pytanie, które zadaje sobie wiele początkujących bizneswomen. My mamy na nie odpowiedź. Nie tak dawno temu mieliśmy okazję współpracować z firmą Mebags przy tworzeniu właśnie takiego sklepu. Jako że udało nam się stworzyć platformę sprzedaży internetowej, z której jesteśmy zadowoleni tak my, jak i jej nowi właściciele, postanowiliśmy podzielić się przebiegiem naszych prac nad nią w dzisiejszym case study. Dowiesz się z niego, przed jakimi wyzwaniami stawaliśmy podchodząc do realizacji tego projektu, ale też jakie funkcjonalności wdrożyliśmy w jego obręb.

Problem – jak założyć sklep internetowy z torebkami?

W branży akcesoriów damskich, odzieży i zbliżonych produktów istnieje ogromna konkurencja, przez którą tak właściwie ciężko jest dotrzeć do odbiorcy z nową marką. Już sam ten fakt postawił przed nami jedno podstawowe, ale i największe i najbardziej wymagające wyzwanie. Musieliśmy stworzyć sklep internetowy, który wyróżniałby się na tle innych. Taki, który zachwycałby tak wyglądem, jak i funkcjonalnościami, a który miałby coś więcej (nie licząc, oczywiście, asortymentu).

W sklepach sprzedających odzież i dodatki dla pań bardzo istotna jest prezentacja produktu. To kolejne wyzwanie, z jakim musieliśmy się tutaj zmierzyć. Karty produktów to w tym przypadku najistotniejsze części sklepu – ich dopieszczenie stało się więc naszym priorytetem. Nie mogliśmy przy tym podążać za schematami – w końcu chcieliśmy wyróżnić się na tle całej konkurencji.

Kolejna sprawa, którą musieliśmy mieć na uwadze już na początku dotyczyła promocji i ich sezonowości. Naszemu klientowi chcieliśmy dać jak największą swobodę dotyczącą zmian w wyglądzie i zachowaniu strony głównej, ale i poszczególnych elementów podstron. Nie chcieliśmy zmuszać go do korzystania z naszych usług już po wykonaniu dla niego sklepu. Nie w kontekście oczywistych zmian, które powinien wdrażać sam. Oczywiście, zawsze jesteśmy do dyspozycji jeśli chodzi o nowe funkcjonalności czy poszerzanie tych istniejących. Zawsze jednak te, które już tworzymy chcemy dostarczyć w formie możliwej do pełnego zarządzania przez klienta. Przy oddawaniu sklepu uczymy go zresztą, jak to robić.

Sklep Mebags już w momencie jego tworzenia działał na Instagramie i był on ważną częścią jego przekazu marketingowego i szerzej pojętej strategii utrzymywania relacji z klientami. Nie chcieliśmy tego zmieniać. Nie mogliśmy tego robić. Wyzwaniem było więc płynne wprowadzenie Instagrama do sklepu.

Nasze rozwiązanie – unikalność i piękno przekazu

Współpraca z firmą Mebags od początku przebiegała bez większych problemów. Ucieszyło nas otwarcie na nowe pomysły. Sprawiło ono, że my mogliśmy rozwinąć skrzydła i podzielić się naszym doświadczeniem na rynku e-commerce. Oczywiście na samym początku, w fazie uzgodnień, wysłuchaliśmy konceptu klienta. Poznaliśmy jego wymagania i oczekiwania względem ostatecznej formy sklepu, ale też skorygowaliśmy wybrane z nich i poddaliśmy pod dyskusję te, których skuteczność mogłaby być wątpliwa. Szybko doszliśmy do konsensusu i stworzyliśmy wizję sklepu, który nie tylko będzie dla nas powodem do dumy, ale i sposobem klienta na prowadzenie efektywnego biznesu w sieci. Oczywiście nie był to etap, który definitywnie odcinał go od możliwości decydowania o kształcie sklepu. Tę dawaliśmy mu w każdej fazie jego tworzenia. Na bieżąco informowaliśmy go o zmianach i poddawaliśmy wdrażane przez nas rozwiązania jego ocenie. Dopiero po osiągnięciu maksymalnej satysfakcji byliśmy w stanie przejść dalej.

Bardzo istotnym etapem tworzenia sklepu internetowego Mebags było projektowanie jego warstwy graficznej, w którym szereg naszych grafików starał się przelać swoje pomysły do obrazu (jeszcze nie w funkcjonalnej i interaktywnej wersji). Klient oceniał każdą z prezentowanych mu jego wersji, mając wpływ dosłownie na wszystko. Oczywiście nie ograniczaliśmy ilości poprawek, zmian oraz nowych elementów możliwych do wdrożenia. Nie chcieliśmy stworzyć sklepu z elementami wybranymi z braku laku. Naszym celem był sklep marzeń.

Ostatni etap, który tak właściwie rozpoczął się już w czasie powstawania projektu graficznego, zakładał prace programistyczne. Chodziło o wdrażanie funkcjonalności, o ważniejszych z których powiemy poniżej. Prace te miały też na celu postawienie bazy sklepu i wyposażenie go w te funkcje, które nie były szyte z myślą o tym kliencie, a które muszą znaleźć się w każdym sklepie internetowym.

Warto wiedzieć: jak założyć sklep internetowy z torebkami? My oparliśmy go o najpotężniejszej i najbardziej elastycznej platformie e-commerce na rynku – PrestaShop, którą dostosowaliśmy do potrzeb naszego klienta.

Indywidualna szata graficzna

W sklepie sprzedającym akcesoria dla kobiet, którym Mebags zdecydowanie jest, bardzo istotne jest to, by wizualnie wpasować się w gusta odbiorców. Jak we współpracy z każdym z naszych klientów, również tutaj podeszliśmy do tematu indywidualnie, od podstaw tworząc motyw graficzny sklepu internetowego. Postawliśmy tutaj na subtelność i estetykę, utrzymując cały sklep w pastelowych barwach, które są zdecydowanie najprzyjemniejsze dla oka. W całej szacie graficznej staraliśmy się odzwierciedlić to, że sklep oferuje wysokiej jakości produkty. Chcieliśmy też sprawić, by sklep przypominał butik, w którym po prostu chce się przebywać. Postawiliśmy na minimalizm, a przede wszystkim brak zbędnych elementów (takich, które po prostu nie są potrzebne).

Dużą wagę przyłożyliśmy do tworzenia głównego menu nawigacyjnego, które w tym sklepie jest horyzontalne. Jest duże i bardzo czytelne. Sięgnęliśmy po znakomite mega menu, dzięki któremu z zakładki Sklep uczyniliśmy szybką nawigację po całym sklepie. Atrakcyjną wizualnie, uporządkowaną i pozwalającą dotrzeć do każdej jego sekcji. W menu głównym zawarliśmy też linki do platform społecznościowych. Bardziej techniczne rzeczy umiejscowiliśmy zaś na samej górze strony.

Bardzo istotna częścią strony głównej jest wielki slider, który nadaje całości charakteru, a który w założeniach ma promować kolekcje. Na stronie głównej znalazło się miejsce również na bestsellery, boxy wskazujące na główne zalety sklepu oraz przegląd najnowszych postów na Instagramie.

Tworząc wygląd karty produktu postawiliśmy na minimalizm. Klient szybko zobaczy wszystkie zdjęcia torebki. Przeczyta też jej opis i zobaczy pięknie wyeksponowaną nietypową czcionką cenę. Szczegóły produktu schowaliśmy w osobnej zakładce, dzięki czemu nie odciągają uwagi od tego, co najważniejsze. Wciąż jednak są dostępne, dla osób chcących się z nimi zapoznać.

Motyw graficzny sklepu Mebags opracowaliśmy zgodnie z zasadami pełnej responsywności. Dzięki temu wyświetla się on idealnie na urządzeniach o dowolnej przekątnej ekranu. Dopasowuje się dynamicznie do okna, w którym się wyświetla – również przy zmianie okna w przeglądarce.

Multistore

Nasz klient zdecydował się na to, by zapewnić sobie możliwość prowadzenia kilku sklepów i zarządzania nimi w obrębie tego samego ekosystemu. Nie pozostaliśmy głusi na te plany, dopasowując system właśnie do jego potrzeb. Zawarliśmy w nim opcję Multisklepu, dzięki której jest to możliwe. Nasza funkcjonalność pozwala klientowi tworzenie dowolnej ilości sklepów, które mogą dzielić ze sobą asortyment (lub jego części). Wcale jednak nie muszą. Każdy z nich może być zgoła odmiennym tworem, a zakres cech wspólnych można ustalić w panelu administracyjnym. Wszystkie mogą więc mieć tę samą bazę klientów, produktów, kategorii, cech. Mogą też być całkowicie inne.

Każdym sklepem można zarządzać osobno z jednego panelu administracyjnego. Nasza funkcjonalność pozwala klientowi przełączać się między każdym z nich – płynnie, bo za pośrednictwem zaledwie jednego menu. Dzięki temu zarządzanie wieloma sklepami zajmuje znacznie mniej czasu. Jest wygodne, szybkie i bezproblemowe.

Multistore to opcja widoczna wyłącznie dla klienta, pozwalająca mu prowadzić wiele sklepów, które mogą całkowicie różnić się od siebie – tak wyglądem, jak i funkcjonalnościami. Klienci mogą nawet nie wiedzieć, że wszystkie należą do tego samego właściciela. Tak właściwie jest to bowiem udogodnienie dla naszego klienta, dzięki któremu wszystko jest zamknięte w jednym panelu i posiada ujednolicony model zarządzania. Co jednak najistotniejsze, każdy sklep bazuje na tym samym magazynie (choć nie musi, oczywiście). Jeśli więc w jednym z nich sprzeda się torebka, jej stan magazynowy zmieni się dla każdego ze sklepów obsługiwanych przez naszego klienta. To uniemożliwi wystąpienie sytuacji, w której sprzeda się coś, czego nie ma już na stanie.

Rozbudowane integracje – jak założyć sklep internetowy z torebkami?

Bardzo istotną częścią naszych prac nad sklepem Mebags było wdrożenie integracji z serwisami zewnętrznymi. Te miały dla klienta bardzo duże znaczenie. Ich wdrożenie w obręb panelu administracyjnego jego sklepu było jedną z kwestii priorytetowych. W ramach naszych działań zintegrowaliśmy absolutnie wszystko, pozwalając zarządzać tym bez potrzeby logowania się w serwisach zewnętrznych.

Podstawami w tym przypadku okazały się integracje z Zalando i Domodi – platformami marketplace, będącymi kolejnymi kanałami sprzedaży. Podobnie wyglądała nasza integracja z serwisem Facebook, w obrębie którego nasz klient również prowadzi swoją sprzedaż. Każda z integracji wprowadzała automatyzację wszystkich procesów, w obrębie których ta mogła być wprowadzona. Dodając więc produkt w panelu swojego sklepu, ten automatycznie trafia również na platformy marketplace. Podobnie wygląda kwestia edycji (w tym zmieniania cen), a sprzedaż w serwisach zewnętrznych wywołuje skutki magazynowe w sklepie internetowym (i odwrotnie).

Oczywiście na samych platformach marketplace się nie skończyło. Zadbaliśmy również o pełną integrację z firmami kurierskimi (DPD, Inpost), dzięki którym nasz klient może zamawiać kuriera, generować etykiety, wysyłać numery śledzenia i dokonywać wielu innych akcji. Wszystko z poziomu panelu administracyjnego. Zmiany w statusie wysyłki mają swoje odzwierciedlenie w statusach zamówienia.

Jako że płatności w sklepie internetowym to podstawa, u naszego klienta wdrożyliśmy obsługę Przelewy24 oraz PayPala. Dzięki temu może on dawać swoim kontrahentom możliwość wyboru praktycznie dowolnej metody płatności. Jest to jedna z najlepszych metod na dbanie o ich zadowolenie.

Zaawansowany crosselling

W obręb sklepu internetowego Mebags wprowadziliśmy również rozwiązania mające promować tak zwany cross-selling, a zatem – w skrócie – zachęcanie do tego, by dodawać do koszyka produkty powiązane z tym, który już do niego trafił. Zachętę tę publikujemy już na stronie kategorii. Wdrożyliśmy ją również na podstronę koszyka, dzięki czemu klient w każdej chwili może myśleć na temat tego, czy nie dołożyć do swoich zakupów jeszcze jednego produktu.

Cross-selling przenieśliśmy również do modułu newslettera, umożliwiając tworzenie kampanii personalizowanych, bazujących na tym, co klient zdążył już dodać do koszyka. Dzięki temu cross-selling odbywa się na wielu poziomach, tym samym osiągając pełnię swojej skuteczności. Również po dokonaniu przez klienta zakupu.

Shopinstagram

Dla naszego klienta bardzo istotna okazała się działalność w obrębie platformy społecznościowej Instagram. Sklep na Instagramie, szczególnie w tej branży, rzeczywiście jest w stanie zdać egzamin. My wdrożyliśmy rozwiązanie, które pozwoliło mu rozwinąć skrzydła i być zarządzanym w jeszcze lepszy sposób.

Pełna integracja z Instagramem zakładała stworzenie przez nas widgetu na stronę główną, ale i zaprojektowanie osobnego działu sklepu, w ramach którego zamieszczane są wszystkie zdjęcia z oficjalnego profilu klienta na Instagramie. Wszystko rozgrywa się w pełni automatycznie, jednak jest możliwe do dowolnego skonfigurowania.

Nasz moduł do obsługi Instagrama pozwala na dodawanie produktów możliwych do wykorzystania w ramach sklepu na tej platformie społecznościowych. Daje możliwość śledzenia skuteczności poszczególnych postów w kontekście tego, ile zarobku zdołały one wygenerować. Co więcej, całość opracowaliśmy z naciskiem na odpowiednią optymalizację. Oznacza to między innymi, że wszystkie zdjęcia są zapisywane w pamięci podręcznej sklepu. Nie są więc zaciągane z Instagrama przy każdym wejściu na stronę sklepu, co znacząco przyspiesza jego działanie. Nasza integracja jest kompleksowa i dopracowana. Jej zadanie jest proste – ma maksymalnie ułatwiać naszemu klientowi prowadzenie sprzedaży na Instagramie, ale i wyciskać maksimum z dodawanych przez niego postów.

Obsługa wielu języków i walut

Jednym z większych wyzwań przy pracy nad sklepem Mebags okazało się zaprojektowanie możliwości prowadzenia jego różnych wersji językowych – wraz z obsługą zagranicznych walut i procesowaniem transakcji przy ich użyciu. W rezultacie naszych prac nasz klient może dodawać dowolne wersje językowe swojego sklepu, dla każdej z nich przypisując tłumaczenie wszystkiego. Od elementów menu, przez nazwy kategorii, aż po opisy produktów i strony niestandardowe. Oczywiście przetłumaczeniu może ulec również każdy element interfejsu użytkownika (na przykład menu logowania się na konto).

Wsparcie dla wielu walut nie tylko umożliwia klientom Mebags zapłatę w określonej walucie. Automatycznie konwertuje wszystkie ceny produktów – w taki sposób, by były przedstawiane w walucie docelowej. Klient ma przy tym pełnię kontroli nad tym, w jaki sposób ma przebiegać konwersja. Kurs walut może być pobierany automatycznie lub ustalany ręcznie. Możliwe jest też ustalenie sposobu zaokrąglania cen (tak, aby nie wychodziły ceny mało atrakcyjne wizualnie).

Koszyk na jednej stronie

Jedną z ważniejszych funkcjonalności sklepu Mebags stanowi koszyk zakupowy, który postanowiliśmy tutaj zawrzeć na pojedynczej stronie. Zlikwidowaliśmy tym samym bardzo standardowe i popularne na polskim rynku e-commerce dzielenie transakcji na wiele etapów. W sklepie naszego klienta zakupu dokonuje się z poziomu jednej strony, przy podaniu minimalnej ilości danych. To sprawia, że każda transakcja przebiega tu szybko i sprawnie, jest mniej kłopotliwa i po prostu przyjemniejsza.

Koszyk podzieliliśmy na trzy kolumny. Dokonująca zakupu osoba w pierwszej z nich podaje dane teleadresowe (lub loguje się na własne konto). W drugiej wybiera sposób dostawy i metodę płatności. Wraz z wyżej wspomnianą integracją z Inpostem wprowadziliśmy możliwość wyboru paczkomatu z interaktywnej mapy. Trzecia kolumna koszyka to już jego podsumowanie, możliwość wpisania kodu promocyjnego oraz potwierdzenia zakupu.

Koszyk zakupowy uczyniliśmy osobną stroną, pozbawioną nawet nawigacji. To działanie celowe i przemyślane, dzięki któremu klient Mebags nie będzie się peszył i odciągał swojej uwagi od transakcji. Ma ona przebiec szybko i bez dawania mu możliwości rozmyślenia się. Koszyk powstał w stylistyce przypominającej główny sklep. Jest uporządkowany i po prostu funkcjonalny.

Inne funkcjonalności w sklepie Mebags – jak założyć sklep internetowy z torebkami?

Sklepu Mebags oczywiście nie wyposażyliśmy wyłącznie w funkcjonalności, o których powiedzieliśmy powyżej. Znalazło się w nim miejsce również na wiele innych rozwiązań. Stawialiśmy przy tym wyłącznie na te rzeczy, które w tym przypadku miały rację bytu. Doskonale wiemy, że od przybytku na rynku e-commerce głowa boli, a umiejętne dobranie elementów sklepu pozwala klientowi na szybsze odnalezienie się w nim. Zapewnia też znacznie lepszą optymalizację. Co zatem, oprócz wspomnianych wyżej rzeczy, zawarliśmy w sklepie Mebags?

  • Lista życzeń. Klienci sklepu Mebags dzięki wdrożonej przez nas funkcjonalności są w stanie dodawać produkty do ulubionych. W przypadku torebek damskich ma to duże znaczenie. Panie lubią zastanawiać się nad każdym swoim zakupem. W drodze ku niemu przeglądają mnóstwo egzemplarzy. Dodawanie torebek do ulubionych pozwoli im wracać do nich, a często promuje większe zakupy. Co więcej, dzięki temu nasz klient ma możliwość tworzenia targetowanych promocji. Takich, które “dopną sprzedaż’.
  • Newsletter. Wprowadzony przez nas system newsletteru pozwala naszemu klientowi na zbieranie adresów e-mail od jego klientów. Stwarza nowy kanał marketingowy, wbrew pozorom szalenie efektywny. Oczywiście nasz moduł pozwala też na masowe wysyłanie maili do wszystkich subskrybentów, ale i śledzenie efektów kampanii mailingowych.
  • Popup. Sklep zintegrowaliśmy z modułem popupu. Dzięki niemu nasz klient może informować swoich odwiedzających o promocjach czy zachęcać do zapisania się do newslettera. Popup jest w pełni konfigurowalny z poziomu panelu administracyjnego sklepu. Nie tylko w kontekście jego wyglądu, ale i zachowania. Można dokładnie ustalić wszelkie warunki konieczne do spełnienia, by ten się pokazał.
  • Menu widgetów. Za klientem przebywającym na łamach sklepu Mebags stale podąża menu skrótów, pozwalające szybko skoczyć do najważniejszych sekcji sklepu – koszyka, listy życzeń, wyszukiwarki i na jego Facebookowy profil. Menu to pasuje do stylistyki sklepu. Jest też responsywne.

Poza wszystkimi rzeczami, o których mówiliśmy wcześniej sklep Mebags został też wyposażony w podstawowe i standardowe dla każdego sklepu internetowego elementy.

Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z torebkami?

Nasze prace nad sklepem internetowym Mebags zaowocowały stworzeniem świetnej, rozbudowanej i doskonale przystosowanej do efektywnej sprzedaży platformy e-commerce. Dzięki trzymaniu się najnowocześniejszych standardów na rynku sprzedaży internetowej, byliśmy w stanie wzbogacić ją o rozwiązania promujące większą sprzedaż, ale i takie, które maksymalnie skracają ścieżkę zakupową klienta. Dzięki mniejszej ilości kroków, jakich musi się on podjąć w drodze ku zakupowi, będzie on miał mniej czasu na rozmyślenie się. To jednak tylko jeden z elementów znacząco wpływający na ilość sprzedaży.

Stworzony przez nas sklep to nie tylko piękne, estetyczne i klimatyczne miejsce do robienia zakupów. To też rozbudowana platforma zarządzania sprzedażą dla naszego klienta, dla którego zamknęliśmy wszystko, co związane z jego sprzedażą internetową w obrębie funkcjonalnego panelu administracyjnego. Dzięki temu zalogowanie się do niego wystarczy, by mógł obsługiwać zamówienia, dodawać produkty, zarządzać klientami – nie tylko w obrębie samego sklepu, ale i platform zewnętrznych (Facebook. Domodi, Zalando i innych). Pozwala też na zarządzanie działaniami marketingowymi, śledzenie zainteresowania i wiele innych.

Stworzony przez nas sklep możemy śmiało określić naszym powodem do dumy – najlepszym dowodem na to jest fakt, że znalazł się on pośród publikowanych przez nas case studies. Co jednak najważniejsze, jesteśmy też w stanie określić go platformą szalenie rozwojową. Z opcją Multisklepu nie ma pod tym względem ograniczeń. Odpowiednia optymalizacja i oparcie go na szalenie funkcjonalnej i elastycznej platformie PrestaShop dają naszemu klientowi niesamowitą swobodę w tym względzie.

Podsumowanie naszej współpracy z Mebags

Już od pierwszego kontaktu z nami współpraca z Mebags przebiegała w sposób wzorowy. Dość szybko udało nam się wypracować wstępny koncept sklepu. Dalsza wspólna praca nad jego dopieszczeniem przyniosła nam zaś wiele ciekawych doświadczeń. Zwłaszcza że w wielu miejscach odbiegała od szablonów i wymagała od nas kreatywności. Najlepszą laurką dla nas jest jednak zadowolenie naszego klienta i fakt, że dzięki nam jest w stanie prowadzić sprzedaż nastawioną tak na zysk, jak i na zadowolenie klienta docelowego.

Wiesz już, jak założyć sklep internetowy z torebkami. Jeśli zaś chcesz założyć swój własny – niekoniecznie z akcesoriami dla kobiet – jesteś w dobrym miejscu. Sięgnij po kontakt z nami, skorzystaj z konfiguratora lub zadzwoń do nas. Przedstaw nam swój pomysł, a my wyrzeźbimy z niego sklep. Piękny, a przede wszystkim zarabiający, maksymalnie zautomatyzowany i wyróżniający się na tle całej konkurencji. Jesteśmy przekonani, że ze współpracy z nami będziesz w pełni usatysfakcjonowany.

Potrzebujesz więcej informacji na temat rynku e-commerce? Zajrzyj na nasz blog po systematycznie uzupełnianą bazę wiedzy ściśle z nim związanej. Jeśli zaś chciałbyś poczytać o innych naszych projektach, przejrzyj też nasze inne case studies.

4.9 / 5 ( 19 opinii )