Sklepy z obuwiem kojarzą się z przymierzaniem, wybieraniem, przyglądaniem się. Słowem: z zakupami stacjonarnymi. Ten koncept jednak na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił. Coraz częściej można się spotkać z butikami sprzedającymi obuwie online. Jak założyć sklep internetowy z butami? Przed tym pytaniem stanęła firma balando, która skontaktowała się z nami jakiś czas temu. Weszliśmy we współpracę i wspólnie stworzyliśmy sklep, o którym opowiemy w naszym dzisiejszym case study. Co w nim zawarliśmy? Przed jakimi problemami i wyzwaniami musieliśmy stanąć? Jakie były efekty naszej współpracy? O tym wszystkim – poniżej.

Problem – jak założyć sklep internetowy z butami?

W chwili obecnej w Internecie działa całe mnóstwo sklepów sprzedających obuwie – tak tych mniejszych, jak i ogromnych sieciówek. Tu właśnie narodził się nasz pierwszy problem przy tworzeniu sklepu dla naszego klienta. Problem, a raczej wyzwanie – musieliśmy bowiem stworzyć sklep, który w pewien sposób byłby w stanie się wyróżniać. Taki, który przyciągnąłby do siebie, a odciągnął – od popularnych sieciówek. Nie było to łatwe, choć nasz klient dał nam dużą swobodę działań – a to pozwoliło nam wykorzystać nasze duże doświadczenie na rynku.

Sklepy obuwnicze mają to do siebie, że prezentują jeden produkt w bardzo wielu wariantach. Chodzi tutaj przede wszystkim o ich rozmiar – jeden produkt może mieć ich kilkadziesiąt, a to stwarza pewne wyzwanie. Każdy wariant to bowiem osobny produkt możliwy do kupienia. Taki, który musi też posiadać swoje stany magazynowe. To sprawia, że z kilkuset butów może się nagle zrobić kilka tysięcy produktów. Wyzwaniem w tym przypadku mogła się okazać odpowiednia optymalizacja sklepu. Większość platform spowalnia przy zbyt dużej liczbie produktów i rozległości bazy danych. My musieliśmy postarać się o rozwiązania, które zapobiegałyby takiemu spowolnianiu.

Dużym wyzwaniem okazało się dla nas również to, że klient oczekiwał (bo i rynek wykreował taki standard) zawarcia różnych wariantów kolorystycznych butów już na liście produktów w konkretnej kategorii. Oczywiście podjęliśmy się wyzwania, starając się stworzyć rozwiązanie idealne, czytelne i po prostu sprawdzające się w codziennym użytkowaniu.

Nasze rozwiązanie – atrakcyjna szata graficzna i bogate wnętrze

Współpracę ze sklepem balando rozpoczęliśmy od fazy projektowej, w ramach której chcieliśmy ustalić wszystkie jej szczegóły z naszym klientem. Musieliśmy poznać jego wizję i dowiedzieć się, czego wymaga, oczekuje oraz potrzebuje. Sporządziliśmy szkic układu sklepu, zapoznaliśmy się z inspiracjami od klienta (sklepami, które mu się podobają). Finalnie przygotowaliśmy też listę funkcjonalności, które były dla niego absolutnie kluczowe.

Już po ustaleniach z klientem, przystąpiliśmy do tworzenia motywu graficznego jego sklepu internetowego. Oczywiście początkowo w programie graficznym, a nie w wersji w pełni funkcjonalnej. Podążaliśmy przy tym za wcześniejszymi wytycznymi. Stale mieliśmy kontakt z naszym klientem, dzięki czemu ten miał wpływ na każdy tworzony przez nas element jego sklepu. Co jednak najistotniejsze, zaserwowaliśmy mu kilka naszych propozycji wyglądu – tak strony głównej, jak i każdej z podstron. Dzięki temu mógł sobie wybrać, w którą stronę będzie dalej podążała nasza faza projektowa. Tworzenie motywu graficznego zakończyliśmy dopiero w momencie jego zaakceptowania przez klienta – a zatem dopiero wtedy, gdy osiągnęliśmy odpowiedni poziom satysfakcji.

Jeszcze zanim oddaliśmy motyw graficzny do użytku, przeszliśmy do projektowania (kodowania) sklepu internetowego. Oparliśmy go na najpotężniejszej na rynku platformie PrestaShop i już od początku zaczęliśmy pracować nad jej odpowiednią optymalizacją. Gdy motyw był już gotowy, wdrożyliśmy go. Zaczęliśmy też przygotowywać funkcjonalności – oczywiście nie tylko te indywidualne, ale i takie, które powinny pojawić się w każdym sklepie internetowym. O tych najbardziej kluczowych zamierzamy powiedzieć powyżej.

Nasz klient miał wpływ na każdy kolejny etap naszych prac i był na bieżąco w nie zaangażowany. To doprowadziło do świetnych efektów naszej współpracy, o których powiemy w dalszej części tego case study.

Indywidualna szata graficzna

Bardzo istotną częścią naszej współpracy z firmą balando było zaprojektowanie dla niej indywidualnego motywu graficznego. Nigdy nie bazujemy na szablonach. Tworzone przez nas sklepy internetowe są budowane przez nas już od pierwszej linijki ich kodu. Przymiotnikami, które miały określać tworzony przez nas sklep były przejrzystość i czytelność. Właśnie dlatego postanowiliśmy postawić tutaj na dominację białego koloru oraz bardzo przejrzyste zaprezentowanie wszystkich prezentowanych przez sklep treści.

Uporządkowanie, które chcieliśmy zachować, znalazło swoje odzwierciedlenie na stronie głównej sklepu naszego klienta. Został on podzielony na kilka sekcji – nagłówek, duży slider z przedstawieniem najnowszej kolekcji, dział z podkreśleniem kluczowych zalet sklepu internetowego (wraz z dopasowanymi do jego stylistyki ikonami), ale też z prezentacją najnowszych produktów dostępnych w asortymencie. Stronę wieńczy oczywiście stopka – nierzucająca się w oczy, niemniej jednak bardzo funkcjonalna.

Jak założyć sklep internetowy z butami, który będzie zarabiał? Trzeba przyłożyć się do projektu podstrony produktu. Tak też zrobiliśmy w przypadku sklepu balando. Priorytetem było tutaj jak najatrakcyjniejsze zaprezentowanie sprzedawanego produktu. Właśnie dlatego głównym elementem strony produktowej stały się zdjęcia, obok których znalazły się przyciski i opcje funkcjonalne oraz najbardziej kluczowe informacje. Dopiero pod spodem zamieściliśmy opis i dodatkowe szczegóły, które mogłyby zainteresować klienta.

Tworzony przez nas z myślą o sklepie balando motyw graficzny zaprojektowaliśmy oczywiście z myślą o responsywności i użytkownikach urządzeń o dowolnej przekątnej ekranów. Dzięki temu sklep dopasowuje się do przestrzeni, jaką aktualnie dysponuje. Widoczne obok siebie na karcie produktu zdjęcia stają się na przykład karuzelą na telefonie komórkowym. Nasz szablon umożliwia klientom przejście przez proces zakupowy na dowolnym urządzeniu. Sklep wygląda świetnie wszędzie – w każdym miejscu zachęca do tego, by robić zakupy.

Warianty produktu

Sklepy z butami mają to do siebie, że swoje produkty sprzedają w wielu różnych wariantach. Po pierwsze bowiem, każdy but może występować w kilku wersjach kolorystycznych (lub takich z nieco innym fasonem). Po drugie zaś, każdy z jego wariantów musi być oferowany w wielu różnych rozmiarach – tak, aby trafiał w gusta różnych klientów. Dzięki naszemu rozwiązaniu wdrożonemu w sklep balando, nasz klient mógł tym wszystkim zarządzać.

Umożliwiliśmy tworzenie dowolnego wariantu konkretnego produktu – tak kolorystycznego, rozmiarowego, jak i dowolnego innego. Co więcej, w naszym rozwiązaniu każdemu z wariantów można przypisywać stany magazynowe (każdy z nich jest zatem osobnym produktem). To pozwala nie tylko na wygodne zaprezentowanie pełnego asortymentu, ale i pełne zarządzanie nim. W najbardziej pożądany przez siebie sposób.

Poza zaprojektowaniem samej w sobie możliwości tworzenia wariantów, u naszego klienta musieliśmy też wdrożyć rozwiązania frontendowe. Tak na stronie głównej, jak i na podstronach poszczególnych kategorii, po najechaniu na konkretny produkt system wyświetla wszystkie jego dostępne warianty. Stale pokazuje też dostępne rozmiary. Tak, aby od razu było wiadomo, czy ma się do czynienia z produktem dostępnym w pożądanym wariancie.

Zegar na karcie produktu

Z myślą o naszym kliencie opracowaliśmy i wdrożyliśmy specjalny zegar, który odlicza czas niezbędny do złożenia zamówienia, by to zostało wysłane jeszcze tego samego dnia. Trafił on na kartę każdego produktu. Jeżeli czas już minął, a produkt nie może zostać w tym samym dniu, zegar automatycznie wskaże, kiedy można spodziewać się wysyłki.

Funkcjonalność zegara nasz klient może w praktycznie dowolny sposób konfigurować. Najważniejszą jej cechą jest możliwość zdefiniowania terminów bez wysyłki – na przykład takich, w których ma się urlop. Wtedy też ma to swoje odzwierciedlenie w interfejsie użytkownika – system sam pokaże mu, że na wysyłkę będzie musiał poczekać nieco dłużej. W opcjach konfiguracyjnych istnieje też możliwość podawania godzin granicznych, do których trzeba dokonać zakupu. Godziny te zwykle powinny być dostosowane do tego, o której godzinie kurier odbiera paczki.

Zegar aktualizuje się automatycznie – jeśli więc czasu na dokonanie zamówienia jest już mało, zastąpi go licznik, dodatkowo zachęcający do zrobienia szybkich zakupów. Zegar jest więc jednym ze sposobów na to, by zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.

Wybór rozmiarów

Już wcześniej wspomnieliśmy o tym, że dla naszego klienta wdrożyliśmy możliwość tworzenia wielu wariantów rozmiarowych każdego z oferowanych przez niego produktów. Na jego życzenie musieliśmy zaprojektować również inteligentny i atrakcyjny system wyboru rozmiaru konkretnego buta.

Nasze rozwiązanie pozwala klientowi sklepu balando na kliknięcie w przycisk wyboru rozmiaru. Z prawej strony ekranu urządzenia pojawi się wtedy tabela dostępnych rozmiarów, z możliwością wyboru tego, który będzie go interesował. Co istotne, system samodzielnie sprawdza, jakie rozmiary są aktualnie dostępne na magazynie. Wyraźnie zaznacza te, które już powoli się kończą, pozwalając naszemu klientowi na określenie progu tego właśnie wyświetlania (na przykład od trzech produktów pozostałych na magazynie).

Zaawansowane integracje

W ramach prac nad sklepem internetowym balando mieliśmy okazję opracować kilka zaawansowanych integracji, które nie tylko pozwoliły zminimalizować ilość pracy wymaganej do wkładania w codzienną jego usługę, ale i znacząco poszerzyły jego funkcjonalność.

Podstawą naszych prac było zintegrowanie tego właśnie sklepu z usługami kurierskimi świadczonymi przez firmy GLS i Inpost. Dzięki naszej integracji, zarządzanie wysyłkami odbywa się w całości za pośrednictwem panelu administracyjnego sklepu. Etykiety do poszczególnych zamówień, które weszły już na odpowiedni etap są generowane w sposób automatyczny – wraz z błyskawicznym wysyłaniem numeru śledzenia do klienta. Co więcej, również z panelu sklepu można zamawiać kurierów, zarządzać płatnościami oraz drukować listy przewozowe. W czasach, kiedy w dostawach liczy się szybkość i płynność w komunikacji z klientem, ma to ogromne znaczenie.

Sklep naszego klienta zintegrowaliśmy również z niestandardowymi systemami płatności. Podstawą było tutaj pełne wdrożenie systemu Przelewy24, ale i obsługi PayPala. Pamiętaj, że oferowanie dużej swobody w tym zakresie jest podstawą dobrze funkcjonującego sklepu internetowego. Dowiedz się więcej na temat płatności w sklepie internetowym.

Inne funkcjonalności w sklepie balando – jak założyć sklep internetowy z butami?

Na wyżej przez nas wspomnianych funkcjonalnościach, wdrożeniach, integracjach i innego rodzaju rozwiązaniach nasza praca nad sklepem balando oczywiście się nie skończyła. Sklep ten wzbogaciliśmy również o wiele innych elementów, które nie tylko poprawiły jego funkcjonalność, ale i zwiększyły atrakcyjność z punktu widzenia klienta. Chodzi tutaj między innymi o:

  • System porzuconych koszyków. Porzucone koszyki w sklepie internetowym to częstość – a umiejętne kontrolowanie ich pozwoli uratować wiele z nich i przekształcić je w udane transakcje. Wdrożyliśmy system, który pozwala robić to skutecznie.
  • Inteligentną wyszukiwarkę. Wyszukiwarka w sklepie internetowym naszego klienta umiejętnie podpowiada propozycje produktów, pasujące do tego, co aktualnie wpisał klient w polu wyszukiwania. Nie musi on więc od razu kierować się na osobną podstronę. To wygoda, użyteczność, a przy okazji atrakcyjne wizualnie rozwiązanie.
  • Blog. Wiemy, ile dobrego jest w stanie przynieść blog w sklepie internetowym. Właśnie dlatego wdrożyliśmy u naszego klienta rozwiązanie, które umożliwia jego bezproblemowe prowadzenie. Zadbaliśmy też o to, by wszystko było zgodne ze standardami SEO – to w końcu również pod pozycjonowanie wykorzystuje się blog.

Naturalnie rzecz biorąc w sklepie naszego klienta znalazło się również miejsce dla mnóstwa standardowych i typowych dla sklepu internetowego rozwiązań. Takich, które uczyniły z niego prawdziwą platformę sprzedażową.

Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z butami?

Kilkumiesięczna współpraca z firmą balando pozwoliła nam stworzyć dla niej funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie i przystosowany do generowanie bardzo wysokich obrotów sklep internetowy. Udało nam się wdrożyć nie tylko te rozwiązania, które pasowały do początkowej wizji naszego klienta, ale i wiele dodatkowych. Takich, które nie pojawiły się w pierwotnych planach. To zaowocowało sklepem naprawdę przyjaznym dla klienta docelowego – tak w kwestii jego wyglądu, jak i sposobu funkcjonowania.

Oczywiście efektem naszych prac nie było tylko dostarczenie tego, co widzi klient ostateczny. Dzięki oparciu sklepu o platformę PrestaShop, byliśmy w stanie dostarczyć właścicielowi sklepu potężne narzędzia do płynnego zarządzania nim. Cały proces zamknęliśmy w intuicyjnym panelu administracyjnym, będącym naprawdę potężnym narzędziem do kontrolowania wszystkiego, co odbywa się w kwestii tak sprzedaży, jak i marketingu.

Naszego klienta nie pozostawiliśmy jednak samemu sobie. Choć więc wiedzieliśmy, że stworzyliśmy dla niego sklep kompletny i mogącym przynosić mu radość z prowadzenia biznesu online, nie mieliśmy wątpliwości, że będzie potrzebował pomocy w technicznych kwestiach. Daliśmy mu możliwość bezpłatnego sięgnięcia po takową, w ramach wsparcia pousługowego. Wcześniej jednak udzieliliśmy mu bardzo wyczerpujących wyjaśnień. Pokazaliśmy, w jaki sposób obsługiwać sklep, aktualizować go o nowe produkty i zmieniać wszystko w jego obrębie.

Podsumowanie naszej współpracy z balando

Naszą współpracę ze sklepem internetowym balando oceniamy na bardzo owocną – tak z naszego, jak i klienckiego punktu widzenia. Wspólnie udało nam się stworzyć sklep, który jest świetną bazą wyjściową do zarabiania. Co najważniejsze, w wyniku tej współpracy osiągnęliśmy to, co było naszym głównym celem – pełną satysfakcję naszego kontrahenta. Choć więc pracy było dużo, jesteśmy w pełni zadowoleni i przekonani, że osiągnęliśmy efekt na długie lata. Stworzyliśmy sklep, który będzie godnie walczył ze swoją konkurencją.

Ty również chcesz wejść w posiadanie swojego sklepu internetowego? Nie wiesz, od czego zacząć? Zrób pierwszy krok – skontaktuj się z nami lub sięgnij po nasz konfigurator. Wspólnie wypracujemy rozwiązanie efektowne i efektywne. Takie, które będzie w pełni dopasowane do współczesnych standardów sprzedaży, ale też zoptymalizowane pod to, by przynosić stale rosnące zyski.

Zanim tak właściwie zdecydujesz się na swój sklep internetowy i powierzeniem prac nad nim firmie zewnętrznej, koniecznie dowiedz się, jakie pułapki mogą na Ciebie czekać z ich strony. Koniecznie też sięgnij po nasz blog, na którym dowiesz się wiele na temat zakładania, prowadzenia oraz rozwijania swojego sklepu. To świetne kompendium informacji na temat tego, jak założyć sklep internetowy z butami.

Dodaj opinie post