Baselinker jest jednym z najpotężniejszych narzędzi aktualnie kierowanych do sprzedawców działających na rynku e-commerce. Oferuje szereg rozwiązań, które ułatwiają im codzienne działanie, a jednocześnie pod wieloma względami je automatyzują, usprawniają i upraszczają. Do tego miesiąca korzystanie z tego narzędzia było atrakcyjne i elastyczne cenowo. Jego autorzy w październiku wprowadzili jednak nowe ceny. Poddają one pod wątpliwość sens i opłacalność jego użytkowania. Dziś przyjrzymy się właśnie zmianom, z jakimi cena Baselinkera się spotkała. Postaramy się też podsunąć Ci świetną alternatywę, która pozwoli Ci robić to samo. Bez chodzenia na kompromisy i konieczności dostosowywania budżetu pod zmiany narzucane przez firmę zewnętrzną. Zainteresowany? Czytaj dalej, a wzbogacisz się o naprawdę cenną wiedzę właśnie w tej materii.
Co tak właściwie umożliwia Baselinker?
Narzędzie Baselinker cena którego jest od jakiegoś czasu na językach praktycznie każdej osoby działającej na rynku e-commerce, nie bez powodu cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze strony sprzedawców. Tak właściwie gwarantuje ono gotowe rozwiązanie do dywersyfikacji kanałów własnej sprzedaży internetowej. W jednym miejscu zawiera opcje zarządzania magazynem (może zastąpić system ERP lub go wspierać na tym polu), cenami, wyglądem i opisami produktów. Pozwala następnie „rozprzestrzeniać go” we wszystkich miejscach, w których prowadzisz działalność. W Baselinker panel pozwala Ci zatem dodawać i edytować produkty, by następnie przenosić je dalej. Tak na łamy Twojego sklepu internetowego, jak i w obręb platform marketplace. W ten sposób oszczędza Ci mnóstwo czasu, jaki musiałbyś poświęcić dodawaniu każdego produktu z osobna.
Integracja Baselinker z własną firmą pozwala jednak nie tylko na lepsze zarządzanie swoją obecnością w Internecie. Gwarantuje również zbieranie wszystkich zamówień do jednego panelu, a następnie kompletne ich przetwarzanie. Umiejętnie skonfigurowany (domyślny cennik wysyłek, dostępne grupy cenowe, zmiana ceny produktów – to tylko niektóre z opcji na tym polu) Baselinker pozwoli zatem przyjmować zamówienia z różnych miejsc (synchronizacja zamówień to świetna opcja), wygeneruje do nich etykiety kurierskie, by następnie przekazać je drukarce. W międzyczasie potrafi też wydrukować paragon. Wyśle też maila z numerem śledzenia do klienta oraz oczywiście zaktualizuje stany magazynowe wszędzie tam, gdzie tylko działasz. To wszystko prowadzi do ujednolicenia obsługi zamówień oraz jej przyspieszenia. Baselinker potrafi zastąpić nawet kilku pracowników, którzy musieliby wykonywać powierzone mu działania.
Efekty uboczne wdrażania Baselinkera
Oczywiście w tym wszystkim warto pozostać realistą. Samo poznanie Baselinkera i wdrożenie go we własnej firmie (tak, aby przyjmował zamówienia z eBay, zamówienia ze sklepu oraz z platform marketplace) zajmuje sporo czasu. Konieczne jest zainwestowanie w dodatkowe szkolenia oraz wdrożenie kolejnych integracji. W wielu przypadkach niezbędny jest również zakup sprzętu czy dodatkowych rozwiązań współpracujących z Baselinkerem. Potęga Baselinkera zmusza Cię zatem do przebudowy własnej firmy właśnie pod niego. Przebudowy, a wraz z nią również uzależnienia się od jego działania (i w zasadzie od firmy zewnętrznej).
Aktualny cennik Baselinker cena a zmiany
Jeszcze do niedawna cennik narzędzia Baselinker funkcjonował w bardzo elastyczny sposób. Ceny były uzależnione od tego, jak wiele produktów posiadałeś na magazynie oraz jak dużo zamówień realizowałeś. Co istotne, przy przekraczaniu kolejnych progów ceny rosły, by spadać dokładnie wtedy, gdy Twoja sprzedaż była nieco mniejsza (lub gdy przestałeś sprzedawać tak wiele produktów). Wszystko zmieniło się w październiku 2023 roku, kiedy to w życie weszły zmiany właśnie w zakresie rozliczeń z autorami narzędzia.
Zgodnie z nowym cennikiem, Ty – a zatem właściciel sklepu internetowego – możesz korzystać z Baselinkera nieodpłatnie do momentu przekroczenia 100 zamówień miesięcznie. Wraz z przekraczającym ten limit zamówieniem, będziesz musiał przejść na pakiet wyższy. W jego przypadku istnieje cena bazowa w wysokości 99 złotych netto miesięcznie. Nie jest ona jednak jedyną opłatą. Ta dodatkowa będzie naliczana za każde zamówienie. Za 1000 pierwszych wyniesie 0,59 zł, a za każde kolejne – 0,19 zł. Łatwo więc dostrzec skalowalność rozwiązania i stale rosnące opłaty, adekwatne do tempa, w jakim rozwija się sam biznes.
Co bardzo istotne, po wejściu na wyższy poziom cenowy, nie jest możliwy powrót na pułap niższy. Oznacza to, że nawet w przypadku spadku liczby zamówień w miesiącu, czy tez liczby produktów na magazynie, trzeba będzie uiszczać stosowną opłatę za każde z nich. Właśnie to generuje największe dodatkowe opłaty dla stosunkowo małych sprzedawców. Skalowalność z kolei sprawia, że nad opłacalnością Baselinkera dywagują również więksi zawodnicy działający na rynku e-commerce. Wszak w Baselinker cena wcześniej była znacznie atrakcyjniejsza.
Czy warto wciąż korzystać z Baselinker?
W świetle ostatnich zmian w cenniku Baselinkera można bez wahania powiedzieć, że narzędzie to przestało być tak zwanym must-havem. Stało się czymś do rozważenia – ale niemal wyłącznie dla firm, które nie obawiają się skalowania opłat wraz z własnym rozwojem. Pakiet Freemium daje świetną okazję na to, by przetestować Baselinkera. Jeśli mieścisz się w jego limitach, na zmianach z całą pewnością skorzystasz. Jeżeli jednak planujesz rozwój i nie chcesz ponosić coraz większych opłat na tym polu właśnie z nim związanych, rozsądniej dla Ciebie będzie rozejrzeć się za rozwiązaniem, które nie uzależni Cię od podmiotu zewnętrznego. Takim, które nie będzie zmuszało Cię do ponoszenia stale rosnących opłat.
Nie ma jednej i prostej odpowiedzi na pytanie, czy tak właściwie warto wciąż korzystać z Baselinkera. W dalszym ciągu jest to narzędzie naprawdę potężne, dzięki któremu synchronizacja cen między magazynami, zarządzanie własnymi kontami z serwisach marketplace czy też kompleksowa obsługa zamówień stają się znacznie wygodniejsze. Nowe ceny jednak znacząco zmniejszyły jego atrakcyjność w długofalowej perspektywie, skłaniając wielu przedsiębiorców handlujących produktami online do szukania tańszych, a jednocześnie równie wszechstronnych alternatyw. My oczywiście zamierzamy Ci taką podsunąć. Tak, aby w Baselinker cena nie musiała Cię już zaskakiwać.
Najlepsza alternatywa dla Baselinkera – Prestashop
Każdemu klientowi uzależniającemu się od dowolnego zewnętrznego narzędzia czy rozwiązania (również tego oferującego najlepsze ceny – nie tylko Baselinkera) poleca się przestawienie na w pełni własną technologię. Taką, dzięki której sklep będzie w stanie funkcjonować autonomicznie – bez konieczności ponoszenia stale rosnących opłat za samą obsługę zachodzących w nim ciągle procesów. Zdając sobie sprawę z tego, jak wiele opłat dodatkowych (za przesyłkę, płatności online, domenę internetową, działanie na platformie marketplace) musisz ponosić przy działaniu na rynku e-commerce, sugerujemy Ci rozwiązanie, które zminimalizuje ich ilość i nie będzie dostarczać Ci kolejnych powodów do zmartwień. W Baselinker cena może zaskakiwać – w naszym proponowanym modelu tego nie zrobi.
Rozwiązaniem, o którym jest tutaj mowa jest PrestaShop, o którym zapewne miałeś już okazję słyszeć. To jeden z najbardziej rozbudowanych systemów e-commerce dostępnych na rynku. Poruszając jego podstawy możemy powiedzieć, że instaluje się go w całości na własnym serwerze i wyposaża w rozwiązania tak gotowe, jak i dedykowane dla siebie. Każde z nich funkcjonuje bez narzucania na Tobie dodatkowych opłat. W jego przypadku zatem ponosisz jednorazowy koszt dopasowania systemu do Twoich potrzeb. Co bardzo istotne, nie zginiesz tutaj w natłoku funkcjonalności, z których mógłbyś nie korzystać. PrestaShop bowiem pozwala Ci wdrożyć wyłącznie te funkcjonalności, które są dla Ciebie użyteczne. Jest pod tym względem elastyczna. Potrafi działać znacznie lepiej niż Baselinker. Pod warunkiem, że przygotowanie jej pod potrzeby Twojej firmy powierzysz odpowiedniej firmie. Astrabit wyróżnia się tu na tle innych, gwarantując rozwiązania idealnie dostosowane do współczesnego rynku handlu internetowego. Takie, z których będziesz korzystał i z których po prostu będziesz zadowolony.
Integracje z platformami typu marketplace
Wspólne zarządzanie własnym sklepem internetowym (lub kilkoma – Multistore to dziś świetne rozwiązanie), aukcjami Allegro czy eBay oraz ofertami na Amazonie, Empiku, Wszystko.pl czy gdziekolwiek indziej to jedna z tych rzeczy, które przekonywały sprzedawców do Baselinkera. Tego typu integracje działają jeszcze lepiej w obrębie PrestaShop, pozwalając Ci zarządzać wszystkim z jednego miejsca. Co ważne – własnego. Dzięki nim jesteś w stanie:
- dodawać i edytować produkty w jednym panelu, a następnie wysyłać je wszędzie tam, gdzie działasz,
- synchronizować stany magazynowe oraz ceny – tak, aby nie sprzedawać czegoś, co już się sprzedało,
- wczytywać zamówienia z wszystkich miejsc do własnego sklepu internetowego,
- przetwarzać zamówienia, wliczając w to generowanie etykiet, wysyłanie powiadomień (w pełni konfigurowalnych) oraz zmianę statusów realizacji.
Integracje oferowane w ramach platformy PrestaShop wprowadzają automatyzm wszędzie tam, gdzie tylko się da. Minimalizują tym samym liczbę działań, jakie musisz wykonywać Ty w drodze ku przyjęciu i realizacji konkretnego zamówienia. Przykładowo, po przyjęciu zamówienia system sam może wygenerować odpowiednią etykietę, pobrać z niej numer śledzenia, uzupełnić go w panelu i wysłać klientowi w dedykowanym mailu, a następnie śledzić proces wysyłki, informując o nim odbiorcę.
- Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem odnośnie platform marketplace.
Integracje z hurtowniami
Wielu sprzedawców swoje działania w sprzedaży internetowej uzależnia od współpracy z jedną lub wieloma hurtowniami. Pobiera z nich produkty i ceny oraz umieszcza je w swoich kanałach sprzedaży. Tutaj również dostępne są rozwiązania przystosowujące PrestaShop właśnie do tego typu działań. Dzięki nim możliwa jest integracja z praktycznie dowolną hurtownią, by (między innymi):
- automatycznie pobierać bazę produktów i samodzielnie decydować o ich wystawianiu,
- automatycznie zamykać oferty, gdy produktów nie ma już na magazynie hurtowni,
- ustawiać własne reguły wyliczania cen, z narzucaniem wybranej przez siebie marży,
- korzystać z opisów, zdjęć i innych danych, przygotowywanych przez samą hurtownię,
- płynnie poruszać się pomiędzy wieloma różnymi hurtowniami.
PrestaShop bierze pod uwagę Twoją chęć do stałego rozwijania się i wzbogacania własnej oferty o produkty pochodzące z coraz to nowszych miejsc. W żaden sposób nie ogranicza Cię na tym polu i nie zmusza do płacenia stale rosnącej opłaty. Zamiast tego pozwala Ci wdrożyć narzędzie, które dowolnie będziesz rozwijał.
Dropshipping (fullfilment)
Dropshipping to stale zdobywający na popularności model sprzedaży internetowej. Taki, w którym wszystkie swoje zamówienia przekazujesz bezpośrednio do firmy, która zajmuje się dalszym ich przetwarzaniem i posiada przedmioty na swoim magazynie. W jego przypadku z firmą rozliczasz się wyłącznie na bazie zrealizowanych zamówień. Samodzielnie nie posiadasz produktów na magazynie ani też nie kupujesz ich dla siebie. Tak właściwie zatem za sprzedaż otrzymujesz stosowną prowizję. PrestaShop pozwala wykorzystać w pełni to rozwiązanie, również przy integracji z hurtowniami, o której wcześniej wspomnieliśmy. Dropshipping jednak nie musi być z nimi powiązany, a opcji na jego polu jest o wiele więcej.
Analogicznym do dropshippingu modelem jest tak zwany fullfilment. W jego przypadku obsługa procesu realizacji zamówienia (nie licząc jego przyjmowania) również przekazywana jest zewnętrznej firmie. To ona magazynuje produkty i gwarantuje ich pakowanie, terminową wysyłkę oraz posprzedażową obsługę klienta. W przypadku PrestaShop, możliwe jest prowadzenie sprzedaży również z wykorzystaniem tego właśnie rozwiązania.
- Jeśli chcesz przeczytać więcej o dropshippingu, zapoznaj się z naszym wpisem dedykowanym właśnie jemu.
Zarządzanie wysyłką
PrestaShop, podobnie jak Baselinker, pozwala Ci na bardzo rozbudowane zarządzanie procesem wysyłki. Takie, dzięki któremu wiele procesów odbywa się automatycznie, bez Twojego udziału. Wszystko z kolei kontrolujesz z poziomu panelu zarządzania Twoim sklepem internetowym. W kontekście wysyłki, jesteś w stanie wdrożyć wiele rozwiązań. Tymi najważniejszymi wydają się być:
- możliwość śledzenia statusu paczki tak z punktu widzenia klienta, jak i Twojego. Twój kontrahent będzie na bieżąco (i automatycznie) informowany na temat tego, co dzieje się z jego paczką,
- przekazywanie numeru śledzenia – system automatycznie przekaże numer śledzenia paczki tam, gdzie powinien on trafić. Również do platform marketplace. Nie będziesz musiał robić tego ręcznie,
- wiele firm kurierskich – PrestaShop oferuje oczywiście wsparcie dla nieograniczonej liczby firm wysyłkowych. Dzięki temu będziesz mógł zaoferować usługi każdej z nich w swoim sklepie,
- szablony wymiarów oraz wag, które będziesz mógł przypisać konkretnym produktom, by jeszcze szybciej nadawać przesyłki. Bez potrzeby ciągłego uzupełniania tych samych danych,
- masowe nadawanie paczek i zamawianie podjazdu kuriera – dzięki temu będziesz w stanie zrealizować wszystko w panelu swojego sklepu. Nie będziesz musiał logować się do systemu kurierskiego.
Mając wszystko związane z wysyłką w jednym miejscu, będziesz mógł sprawnie tym zarządzać. Również w kontekście obsługi posprzedażowej.
B2B
Oprócz doskonałego serwowania alternatywnych rozwiązań odpowiadających tym zawartych w Baselinkerze, PrestaShop zapewnia swoje własne, które z całą pewnością przydadzą Ci się w prowadzeniu własnego biznesu online. Jednym z najistotniejszych jest z całą pewnością obsługa modelu sprzedaży B2B, a zatem tej kierowanej do klientów biznesowych. W ramach jednego systemu, spójnego z Twoim „konsumenckim” sklepem internetowym, pozwolisz swoim klientom biznesowym na składanie własnych zamówień. W ich ramach będziesz mógł zaoferować osobny cennik, możliwość skorzystania z kredytu kupieckiego. Oddasz też dostęp do produktów nieosiągalnych w sprzedaży detalicznej.
System B2B może działać równolegle do sprzedaży w modelu B2C, serwując klientom biznesowym odpowiadające im dane po zalogowaniu się na łamach Twojego sklepu. To wszystko sprawia, że będą oni w stanie korzystać ze znanego sobie interfejsu, zamawiając w sposób w pełni zgodny z ustaleniami. W Baselinker cena nie bierze pod uwagę takich rozwiązań.
Inne rozwiązania
Biorąc pod uwagę to, że PrestaShop praktycznie nie narzuca jakichkolwiek ograniczeń na polu rozwoju własnej platformy sprzedażowej, możesz ją dowolnie udoskonalać w kierunku, który uznasz za stosowny. Zmiany są możliwe na praktycznie każdym polu, a najwięcej skorzystasz na tych związanych z takimi aspektami, jak te niżej przez nas wymienione.
Automatyzacja procesów
PrestaShop pozwala Ci wdrożyć wszelkie rozwiązania pozwalające na maksymalne zautomatyzowanie praktycznie wszystkich procesów sprzedażowych, jakie zachodzą w ramach Twojej firmy. Chodzi tutaj między innymi o zmiany statusów zamówień (na przykład samoczynnie po wygenerowaniu etykiety). Nie tylko o nie, ale także masową wysyłkę e-maili i smsów do klientów, masowe nadawanie paczek i drukowanie etykiet. Automatyzację można wprowadzić na wielu polach – koniecznie na tych, których obsługa zajmuje Ci po prostu dużo czasu.
Zarządzanie statystykami
System możesz zintegrować z fantastycznymi narzędziami statystycznymi, których Baselinker po prostu nie wspiera. Dzięki temu będziesz mógł mieć pełną kontrolę nad trendami sprzedażowymi, a dzięki temu również planować odpowiednio swoje działania marketingowe. Statystyki pozwolą Ci też na odpowiednie zatowarowywanie się czy też kierowanie swojego biznesu w kierunku mogącym przynieść mu największe korzyści.
Obsługa klienta
PrestaShop może oczywiście również być Twoim hubem do obsługi klienta – tego pochodzącego z dowolnego kanału sprzedaży. W jednym miejscu odpowiesz więc na wszystkie pytania i rozwiejesz wątpliwości. Co więcej, będziesz też w stanie zautomatyzować dużą część tego procesu. Tak, by nie poświęcać czasu na odpowiadanie stale na jedno pytanie.
Zestawy produktów
PrestaShop w znacznie lepszy sposób podchodzi do tworzenia zestawów produktów, co docenisz chcąc stworzyć większą ofertę złożoną z tych samych produktów. To da Ci możliwość jeszcze lepszego podejścia do sprzedaży masowej, zwiększy Twoją sprzedaż i pozwoli Ci szybciej się rozwinąć.
Porzucone koszyki
Baselinker nie jest w stanie zarządzać zamówieniami, do których tak właściwie nie doszło. PrestaShop z kolei pozwoli Ci „ratować” zamówienia od klientów, którzy mogliby już zrezygnować z zakupu. Z dowolnych przyczyn. Uratowane porzucone koszyki znacząco podnoszą konwersję i pozwalają zyskać na sympatii klientów.
Oczywiście warto zaznaczyć, że powyższe rozwiązania są zaledwie tymi przykładowymi oraz wybranymi. Tak naprawdę pod względem rozwoju PrestaShop jest otwarta również na najmniej szablonowe wyjścia. Takie, których nie znajdziesz w jakimkolwiek innym narzędziu.
Co na przyszłość? – w Baselinker cena jest za wysoka!
Biorąc pod uwagę wszystko to, co idzie w parze z narzędziem Baselinker – cennik, który stale się zmienia, jego nieprzewidywalność pod względem długofalowej współpracy oraz zmiany, na które trzeba się godzić chcąc z niego korzystać – naturalnym jest, że bardziej przyszłościowe jest szukanie rozwiązań alternatywnych. Zwłaszcza że takie istnieją i wymagają zaledwie jednorazowej inwestycji. Najbardziej przyszłościowym, a jednocześnie najpotężniejszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem na tym polu jest system e-commerce PrestaShop. Stale rozwijany i doskonale wspierany przez autorów, otwiera przed Tobą niemal nieograniczone możliwości udoskonalania i automatyzacji. Przede wszystkim jednak już od pierwszych chwil jest całkowicie Twój. Oznacza to, że cała jego infrastruktura znajduje się na Twoim serwerze – tak jeśli chodzi o pliki, jak i o bazę danych.
Przyszłościowym rozwiązaniem jest takie, które będzie niezależne od działań innych firm, a jednocześnie nie będzie hamowało Twojego rozwoju (i zniechęcało Cię do niego). Niezależnie więc od tego, czy interesuje Cię usprawniony proces zarządzania cenami (zarządzanie cenami poprzez Baselinker jest czymś bardzo chwalonym), czy też zaawansowana konfiguracja cennika wysyłek lub mnogość integracji – możesz to rozwiązać we własny sposób. PrestaShop stwarza Ci taką właśnie furtkę.
Podsumowanie – jak cena Baselinker powinna wpłynąć na Twój e-biznes?
Jeśli chodzi o system Baselinker cena, która właśnie się zmieniła powinna zapalić u każdego przedsiębiorcy pomarańczową lampkę ostrzegawczą. Wzrastająca aktualnie w Baselinker cena może wskazywać na to, że również w bliżej nieokreślonej przyszłości może się ona zmieniać. Może więc poddawać pod wątpliwość zasadność korzystania z całego ekosystemu. W świetle tych informacji, warto szukać rozwiązań alternatywnych – koniecznie takich, które nie uzależniają od firm zewnętrznych. Takich, które oddają Ci pełnię kontroli nad całym systemem, a jednocześnie automatyzują tak wiele, jak tylko się da.
Platforma e-commerce PrestaShop zapewnia Ci ową swobodę, zapewniając jednocześnie praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. W kierunku, w którym Ty uznasz za słuszny i który będzie przez Ciebie oczekiwany. Zlokalizowana w całości na Twoim serwerze, nie narzuca na Tobie żadnych skalowalnych abonamentów. Zamiast tego promuje rozwój własnej marki, bezprowizyjność i niezależność. Jeśli to na niej chciałbyś oprzeć swoją firmę, albo też po prostu potrzebujesz więcej informacji na jej temat, przejrzyj nasz blog. Możesz też od razu skontaktować się z nami. Z chęcią wybierzemy rozwiązania idealnie dostosowane do Twoich potrzeb. W niezobowiązujący sposób zapoznamy Cię z możliwościami, które dzięki nam stoją przed Tobą otworem. To może być istotny krok ku oszczędnościom. Zrób go, a my zajmiemy się całą resztą!